Umowa pełnomocnictwa – co to jest i w jakim celu się ją stosuje?

Umowa pełnomocnictwa – co to jest i w jakim celu się ją stosuje?

Prawo polskie gwarantuje swoim obywatelom wiele przywilejów, dzięki którym, przynajmniej w pewnym podstawowym stopniu, bez kłopotu, można uzyskać dokumenty, świadczenia czy skorzystać z pomocy dla rodziny, pracownika lub nawet firmy. Obywatel Polski, oprócz korzystania z szeregu praw, zobowiązany jest także do przestrzegania i wypełniania obowiązków, które spadają na niego jako członka społeczeństwa. Jest to na przykład złożenie rozliczenia podatkowego do urzędu skarbowego czy dostarczenie wiadomości do urzędu stanu cywilnego o zmianie danych osobowych.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Załatwienie formalności – proste i przyjemne?

Wydawałoby się, że określone obowiązki, możliwości, nakazy lub zakazy są przejrzyste i dotyczą konkretnych osób, a załatwienie formalności jest rzeczą prostą i przyjemną, możliwą nawet na odległość – pisemnie lub telefonicznie.

Niestety rzeczywistość tylko wydaje się taka przyjazna. W dzisiejszych czasach z łatwością można podrobić pismo urzędnicze, pieczątkę firmy, dokumenty osobiste czy odręczny podpis interesanta. Zważając na to, że obywatel Polski ma zagwarantowaną możliwość, a tym samym obowiązek do podejmowania decyzji wyłącznie o swojej osobie (pomijając konieczność sprawowania władzy rodzicielskiej nad swoimi dziećmi lub małoletnimi, nad którymi opieka została powierzona przez sąd) oraz o swojej szeroko pojętej własności, to nikt inny nie może przejąć tej szansy. Mówiąc inaczej, nikt, oprócz aktualnego właściciela nieruchomości, firmy, dowodu, konta w banku i wielu jeszcze innych, nie ma prawa żądać od organu administracji jakichkolwiek informacji, dokumentów, wniesienia zmian lub zatwierdzenia podjętych decyzji. To właśnie te prawa pozwalają przeciętnemu człowiekowi czuć się bezpiecznie.

Kłopoty zaczynają się, gdy posiadacz traci fizyczną możliwość osobistego kontaktu z organem, w którym konieczne jest uregulowanie konkretnych spraw. Bardzo często dzieje się tak, gdy na przykład dysponent wyjeżdża za granicę albo długotrwale choruje i nie jest w stanie dotrzeć do miejsca interesu. Na szczęście prawo polskie reguluje i tę kwestię.

Udzielenie pełnomocnictwa – wygodne rozwiązanie

Bardzo przydatnym rozwiązaniem w opisanych powyżej sytuacjach jest możliwość udzielenia pełnomocnictwa osobie trzeciej w stosownym do przypadku zakresie. Pełnomocnictwo jest jednostronnym oświadczeniem woli mocodawcy w związku z zakresem udzielanych kompetencji z przedmiotu przedstawicielstwa swojej osoby przez osobę uprawomocnioną. Nie oznacza to prawnego zobowiązania pełnomocnika do wypełnienia konkretnej czynności, ale udzielenia mu prawa do jej wykonania. Działanie prawne wykonane przez pełnomocnika ma bezpośrednie skutki dla mocodawcy.

Forma pełnomocnictwa zależy od przeznaczenia, jakie ma ono pełnić. Może to być słowne, pisemne, bądź potwierdzone prawnie przekazanie kompetencji. Najbardziej bezpieczną formą udzielenia prawa reprezentacji jest wykonanie aktu notarialnego, ponieważ notariusz powagą swojego urzędu poświadcza dane personalne osoby, która zostaje upoważniona przez mocodawcę. Niektóre czynności prawne wymagają tylko pisemnego pełnomocnictwa, bez potwierdzania go na mocy urzędu (na przykład złożenie wniosku lub odebranie jakiegoś dokumentu), gdy jednak są to sprawy natury biznesowej czy ekonomicznej, niezbędne jest skorzystanie z usługi notariusza. 

Opracowanie:
Joanna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz