Materiał Partnera

Umowa o dzieło – czyli prawo cywilne na co dzień

Umowa o dzieło – czyli prawo cywilne na co dzień

Prawo cywilne to bardzo szerokie zagadnienie. Jest ono podstawą prawa prywatnego, a regulujące je przepisy mają ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Styczność z prawem cywilnym mamy w bardzo wielu sytuacjach – podczas podpisywania umów na wykonanie jakichś usług, w trakcie postępowania spadkowego, przy wynajmie mieszkania, albo wtedy, kiedy jesteśmy posądzeni o plagiat. W tym artykule skupiamy się na umowach o dzieło, które podlegają przepisom prawa cywilnego. Jak powinny wyglądać takie umowy?

Obowiązki pracownika i pracodawcy

Bardzo wielu ludzi zarabia na życie nie w ramach standardowej umowy o pracę, ale w oparciu o inne umowy cywilnoprawne. Jedną z najpopularniejszych form takiego sposobu zarabiania pieniędzy jest umowa o dzieło. Decydując się na pracę w oparciu o taką umowę, powinniśmy wiedzieć, z czym się ona wiąże. Z perspektywy zleceniobiorcy kluczowe jest, by taką umowę dokładnie przeczytać, a w razie jakichś wątpliwości skonsultować jej treść z prawnikiem, specjalizującym się w dziedzinie prawa cywilnego. Natomiast firma, która nam wykonanie danego zadania zleca, musi zadbać o stworzenie tej umowy w oparciu o zasady prawa – w taki sposób, by dokument nie zawierał żadnych zabronionych zapisów i był przejrzysty dla obu stron. Przygotowanie dobrej umowy o dzieło wcale nie jest takie łatwe. Trzeba być na bieżąco z przepisami i wiedzieć, czego należy unikać. Dlatego jeśli prowadzimy działalność, w ramach której zlecamy komuś wykonywanie pewnych zadań na bazie umowy o dzieło, koniecznie skontaktujmy się z prawnikiem, który pomoże nam w stworzeniu dobrej i zgodniej z aktualnym stanem prawnym umowy. W tego rodzaju sprawach pomoże nam Wojciechowska Dagmara. Kancelaria radcy prawnego.

Podejmuję się sporządzania projektów umów cywilnoprawnych, w tym najmu, dzierżawy, o dzieło, zlecenie itp. oraz pism w sprawach własnościowych czy spadkowych. Zobowiązuję się do zastępstwa procesowego podczas dochodzenia należności z umów oraz odszkodowania – wyjaśnia radca.

Umowa przygotowana przez prawnika gwarantuje, że nie będziemy mieć z nią żadnych problemów.  

Jak powinna wyglądać umowa?

Nawet jeśli korzystamy z pomocy radcy prawnego, warto jest znać podstawowe zasady dotyczące sporządzania umów o dzieło. Po pierwsze umowa powinna zawierać dane obu stron – czyli zleceniodawcy i zleceniobiorcy. Musi się tam znaleźć imię, nazwisko, data urodzenia, imiona rodziców, adres, numer dowodu osobistego oraz PESEL. Ważne jest też, by precyzyjnie określić, co jest przedmiotem zawieranej umowy – jakiego dzieła ona dotyczy. Poza tym musimy w niej zawrzeć informacje dotyczące wynagrodzenia oraz termin wykonania zlecenia. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz