Artykuł sponsorowany

Umowa o dożywocie – czym jest i na czym polega?

Umowa o dożywocie – czym jest i na czym polega?

W kancelarii notarialnej możemy sporządzić wiele różnych umów. Należy do nich między innymi umowa o dożywocie. Jest jednym z typów umowy opisywanych szczegółowo w kodeksie cywilnym. Stanowi  umowę przenoszącą własność nieruchomości, ale w jej treści znajdziemy także elementy ograniczonego prawa rzeczowego (służebności). Na czym dokładnie polega umowa o dożywocie i kto powinien ją rozważyć?

Gdzie można spisać umowę o dożywocie?

Chcąc spisać umowę o dożywocie musimy udać się do kancelarii notarialnej takiej jak kancelaria notariusz Magdaleny Lorens. Uzyskamy tam pomoc w sformułowaniu umowy oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Tych może pojawić się sporo. Umowa o dożywocie jest bowiem szczególnym typem umowy. Zawierające ją osoby wiążą się ze sobą bardzo specyficznym układem. Właściciel nieruchomości – zazwyczaj osoba starsza – przenosi jej własność na drugą osobę nazywaną nabywcą. Nabywca zobowiązuje się w zamian zapewnić właścicielowi nieruchomości – czyli uprawnionemu z umowy dożywocia – dożywotnie utrzymanie, którego zakres określa sama umowa (lub, gdy umowa tego nie ustala, kodeks cywilny). Uprawnionym z umowy o dożywocie może być nie tylko zbywca nieruchomości, ale także osoba mu bliska – np. małżonek.

Jakie elementy powinna zawierać umowa o dożywocie?

Umowa o dożywocie jest zwykle zawierana pomiędzy osobami, które pozostają w dobrych relacjach, ufają sobie wzajemnie. Czasami jednak między stronami umowy dochodzi do konfliktów, spowodowanych niejasno ustalonym zakresem obowiązków nabywcy nieruchomości wobec dożywotnika. Warto zatem umieścić w umowie o dożywocie wszystkie zobowiązania nabywcy nieruchomości. Pozwoli to uniknąć nieporozumień w trakcie obowiązywania umowy. Należy także wiedzieć, co na ten temat mówi kodeks cywilny – określa on obowiązki nabywcy nieruchomości następująco: przyjęcie dożywotnika jako domownika, dostarczanie mu światła, opału, wyżywienia, ubrania i mieszkania oraz zapewnienie pomocy i pielęgnacji w trakcie choroby. Wymagane jest także sprawienie dożywotnikowi własnym kosztem pogrzebu odpowiadającego miejscowym zwyczajom. Zapisy kodeksu cywilnego mają jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy obowiązki nabywcy nieruchomości nie zostały określone w umowie o dożywocie.

Jeśli w umowie dożywocie ustanowiono na rzecz kilku osób – np. małżonków – powinniśmy w niej określić w jaki sposób zmieniają się obowiązki nabywcy, w przypadku śmierci jednego z nich.

Prawo dożywocia może wygasnąć z różnych powodów, spośród których najczęstszym jest po prostu śmierć dożywotnika.

Oceń artykuł (4)
1.8
Komentarze
Dodaj komentarz