Artykuł sponsorowany

Umowa leasingowa – na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu?

Umowa leasingowa – na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu?

Czy wiesz, że leasing jest znacznie korzystniejszą opcją niż kredyt inwestycyjny? W związku z tym, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na taką formę finansowania Najczęściej właściciele małych i średnich firm  zawierają umowę, by móc nabyć potrzebny samochód, na który nie mają wystarczających funduszy. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę, przy podpisywaniu dokumentu.

Kilka słów o leasingu

Jeszcze kilkanaście lat temu, w Polsce funkcjonowało przekonanie, że wszystkie przedmioty trzeba mieć na własność. Obecnie jednak, coraz więcej osób zauważa, że istnieje wiele innych, korzystnych możliwości – np. wypożyczenie mieszkania czy samochodu. Według danych statystycznych, ponad połowa właścicieli średnich firm deklaruje, że zdecydowała się na leasing. Warto zaznaczyć, że leasing jest formą zbliżoną do wynajmu lub dzierżawy. Jego główną ideą jest bowiem umożliwienie zainteresowanej osobie korzystania np. samochodu bez konieczności jego nabycia. Rozliczenie za taką usługę polega na ustaleniu kwoty za użytkowanie danego dobra i następnie – spłacanie jej przez przedsiębiorcę w ratach. Konieczne jest więc podpisanie umowy leasingowej.

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę?

Dokument, jakim jest umowa, powinien być niezwykle dokładnie przeanalizowany jeszcze przed podpisaniem. Niestety, wciąż można się spotkać z sytuacjami, gdzie klient zostaje osobą poszkodowaną – wpada w pułapkę nieuczciwego leasingodawcy. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na:

  • rodzaj umowy – firmy leasingowe najczęściej proponują jeden z dwóch rodzajów umów: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Podstawowa różnice między nimi dotyczą konsekwencji podatkowych oraz sposobem przechodzenia własności przedmiotu leasingu,
  • ilość rat leasingu i okres, na jaki przypada płatność za ostatnią z nich – najważniejsze jest to, by data ostatniej raty nie przypadała po dacie zakończenia polisy ubezpieczeniowej samochodu, bowiem wówczas, konieczne będzie wykupienie przez leasingobiorcę kontynuację ubezpieczenia,
  • opłaty dodatkowe.

Co jeszcze jest ważne?

Oczywiście, wymienione wyżej aspekty nie są jedynymi, na które warto zwrócić uwagę. Tak naprawdę istotnych – z perspektywy leasingobiorcy – kruczków prawnych jest bardzo dużo. Wgłębienie się w ten temat jest czasochłonnym i trudnym wyzwaniem. W związku z tym, coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na współpracę z profesjonalistami, którzy oferują pomoc prawną w tym zakresie – np. Kancelaria Radcy Prawnego, Agata Maksjan Wójcik. Warto zaznaczyć, że dzięki temu, można zyskać pewność, że nikt nie zostanie oszukany. Niemniej jednak, jeśli jednak dany przedsiębiorca nie skorzysta z tej opcji i samodzielnie podpisze niezbyt korzystną umowę, profesjonaliści z kancelarii oferują wsparcie przedsiębiorców również na etapie sądowym.

Opracowanie:
Warszawa, Składkowskiego 3 lok. /169
tel. 503 002 777
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz