Artykuł sponsorowany

Umowa intercyzy, sporządzona w kancelarii Laury Ferorelli

Umowa intercyzy, sporządzona w kancelarii Laury Ferorelli

Czy wiesz, że coraz więcej par decyduje się na podpisanie intercyzy? Wynika to z faktu, że dzięki rozdzielczości majątkowej, małżonkowie zachowują niezależność finansową i samodzielnie odpowiadają za swój majątek. Nierzadko, pozwala to uniknąć kłopotów, w szczególności, gdy jeden z partnerów jest rozrzutny. Warto jednak pamiętać, że umowa nabiera mocy prawnej, gdy zostanie podpisana u notariusza – np. w kancelarii Laury Ferorelli.

Kiedy warto podpisać intercyzę?

Podpisanie intercyzy przed małżeństwem lub w trakcie jego trwania jest zasadne w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest niewątpliwie sytuacja, gdy jeden z partnerów prowadzi własną działalność gospodarczą i jest narażony na straty finansowe. Wówczas podpisanie na przykład w kancelarii notarialnej Laury Ferorelli rozdzielczości majątkowej może pomóc uchronić się przed ewentualnymi długami i odpowiedzialnością za nie. Oprócz tego, na intercyzę często decydują się osoby, które mają świadomość, że ich partner lub partnerka nie do końca potrafią racjonalnie dysponować swoim majątkiem lub mają skłonności do zaciągania długów. W przypadku braku intercyzy, odpowiadać za nie musiałyby obydwie osoby. Warto mieć na uwadze, że intercyza nie działa wstecz, tzn. nie uchroni drugiego małżonka w przypadku, gdy dług zaciągnięty przez pierwszego powstał przed ustanowieniem rozdzielności. Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną możliwe jest tylko przed sądem.

Umowa rozdzielczości majątkowej – przed ślubem

Intercyza nabiera mocy prawnej jedynie wtedy, gdy zostanie podpisana w formie aktu notarialnego. Konieczne jest więc udanie się obu zainteresowanych stron na przykład do kancelarii notarialnej Laury Ferorelli i podpisanie sporządzonego przez notariusza dokumentu. Wybierając się do notariusza, należy zabrać ze sobą jedynie ważny dokument tożsamości np. dowód osobisty. Warto jednak pamiętać, że intercyza zawarta przed zawarciem małżeństwa wejdzie w życie dopiero w dniu ślubu, w przypadku zaś, gdyby do ślubu nie doszło umowa taka stanie się bezskuteczna. 

Jak sporządzić intercyzę po ślubie

Oczywiście, na rozdzielczość majątkową można również zdecydować się po zawarciu związku małżeńskiego. W takiej sytuacji oprócz ważnego dokumentu tożsamości należałoby zabrać ze sobą również odpis skrócony aktu małżeństwa.

Niezależnie jednak od tego czy na zawarcie intercyzy zdecydujemy się przed czy po ślubie musimy pamiętać, że do zawarcia takiej umowy konieczna jest zgodna wola obu stron, ponieważ decyzja ta musi być podjęta świadomie i dobrowolnie. Ponadto, żadna z osób nie może być ubezwłasnowolniona i musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych.

Na koniec warto wiedzieć, że taką umowę majątkową małżeńską można zawsze zmienić lub rozwiązać w trakcie trwania małżeństwa, przy czym zmiana ta lub rozwiązanie również musi nastąpić w formie aktu notarialnego. Co ważne, intercyza nie wpływa również na porządek dziedziczenia ustawowego, tzn. że pomimo podpisanej intercyzy nasz małżonek będzie po nas dziedziczył. Intercyza nie wyklucza również możliwości wspólnego nabycia np. mieszkania, gdyż zakupu będzie można dokonać w udziałach wynoszących np. po 1/2 części.  

Intercyza nie podlega podatkowi od spadków i darowizn ani podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ale powoduje, że małżonkowie nie będą mogli wspólnie rozliczyć podatku dochodowego PIT.

Opracowanie:
Lublin, Aleje Racławickie 10 lok. 18
tel. 507 519 428
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz