Artykuł sponsorowany

Umowa darowizny nieruchomości - co warto wiedzieć?

Umowa darowizny nieruchomości - co warto wiedzieć?

Przekazanie darowizny mieszkania bądź innej nieruchomości - zazwyczaj bliskiej osobie z rodziny - wiąże się z kilkoma formalnościami. Niektóre czynności pozwolą na brak konieczności odprowadzania podatku. Dodatkowo możemy czuć się bezpieczni, bo pewne rozwiązania pozwolą uniknąć problemów prawnych. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Co to jest darowizna?

Opierając się na Kodeksie cywilnym, umowa darowizny traktowana jest jako zobowiązanie, które należy do darczyńcy. Celem jest przekazanie obdarowanemu świadczenia, uwzględniając koszt własnego dobytku. Darowizna to świadczenie nieodpłatne.

Umowa i podatek przy darowiźnie

Umowa darowizny nieruchomości przygotowywana jest w postaci aktu notarialnego. Jest to istotne, przede wszystkim ze względu na to, że osoba obdarowana musi zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego. W prawie określony jest nawet czas od momentu otrzymania darowizny, który szacuje się na okres pół roku. Umowę zwykle podpisuje się w Kancelarii notarialnej. Przykładem jest działająca w Kielcach, którą prowadzi Jarosław Bech. Obowiązkiem notariusza jest zgłoszenie takiej transakcji do tej samej instytucji. Aby doszło do przekazania nieruchomości, należy wziąć pod uwagę ewentualnie nakreślone warunki, postawione przez darczyńcę.

Jak już wspomniano, darowizna mieszkania jest zwolniona od podatku – pod warunkiem, że osobą obdarowaną jest członek rodziny, należący do jednej z trzech grup. Wśród tych osób zalicza się: małżonka, dzieci, rodziców oraz rodzeństwo. Ustawa o spadkach i darowiznach określa jeszcze kilka innych osób. Jeśli zaś sprawa nie zostanie przekazana do urzędu skarbowego, wówczas obdarowany nie jest zwolniony z opłaty podatku, chyba, że dowiedzie, że dowiedział się o darowiźnie zbyt późno.

Jakie są zalety darowizny?

Nadrzędną zaletą umowy darowizny mieszkania jest to, że jej skutek jest natychmiastowy. Osoba obdarowana staje się właścicielem nieruchomości, wraz z momentem podpisania aktu notarialnego.

Liczne spekulacje pojawiają się jednak w przypadku darowizny na wypadek śmierci. Polega ona na tym, że jej skutki urzeczywistniają się w momencie śmierci darczyńcy. Niekiedy jest to możliwe, a innym razem w takiej sytuacji należy zawrzeć umowę tzw. "dożycia".

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz