Artykuł sponsorowany

Ule z pianki poliuretanowej. Rozwiązanie warte rozważenia?

Ule z pianki poliuretanowej. Rozwiązanie warte rozważenia?

Pianka poliuretanowa to materiał, który kojarzy nam się przede wszystkim z izolacjami termicznymi i jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne. Warto jednak wspomnieć o innych ciekawych zastosowaniach. Systemy poliuretanowe do wytwarzania sztywnej pianki pozwalają na produkcję elementów formowanych jak ozdobne ornamenty sufitowe i ścienne, packi malarskie, czy nawet ule pszczelarskie. Dlaczego ule z pianki poliuretanowej to ciekawe rozwiązanie?

Systemy poliuretanowe – systemy zalewowe

Do produkcji uli z pianki najlepiej sprawdzi się dwukomponentowy system poliuretanowy. System, któremu się przyglądamy bliżej, to Purex WG – system zalewowy o szerokim zastosowaniu. System ma zastosowanie na przykład przy wytwarzaniu izolacji termicznej rurociągów, zbiorników, armatury, produkcji płyt laminowanych w różnych okładzinach i płyt warstwowych. Systemy zalewowe wykorzystywane są również w przemyśle samochodowym (np. do produkcji izolacji cystern), czy w przemyśle stoczniowym (np. do produkcji komór wypornościowych łódek). Systemy mogą być przetwarzane ręcznie i maszynowo, na liniach produkcyjnych lub bezpośrednio w miejscu zastosowania. Jak mówi nam przedstawiciel producenta pianek poliuretanowych POLYCHEM SYSTEMS z Poznania, parametry omawianego systemu mogą być dobrane do indywidualnych potrzeb klienta. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by z tego nowoczesnego materiału powstał też ul.

Dlaczego ule z pianki poliuretanowej to korzystne rozwiązanie?

Ule z pianki poliuretanowej mają szereg zalet. Są lekkie, przy czym jednocześnie bardzo trwałe. Łatwo utrzymamy w nich higienę, a to szczególnie ważne – zmniejszamy w ten sposób nasilenie chorób. Choroby pszczół wywoływane są przez bakterie, grzyby, pierwotniaki, roztocza, owady, a także wirusy. Jedna choroba prowadzi do osłabienia pszczelej rodziny, a to z kolei sprawia, że pszczoły są podatne na kolejne zakażenia. Ule z pianki poliuretanowej mają znikomy poziom chłonności wilgoci, co ma korzystny wpływ na rozwój pszczelej rodziny. Pianka poliuretanowa stanowi doskonałą izolację termiczną i akustyczną, co dla pszczół też jest oczywiście istotne. Z pianki poliuretanowej w systemach zalewowych można produkować elementy o skomplikowanych kształtach, tak więc nie tylko korpusy, ale także daszki, nadstawki, podkarmiaczki, tzw. wlotki, czy pająki. Na koniec warto też wspomnieć o estetyce – ule z pianki poliuretanowej prezentują się naprawdę estetycznie i ciekawie, a na tym większości pszczelarzy również zależy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz