Artykuł sponsorowany

Układanie płytek wielkoformatowych

Układanie płytek wielkoformatowych

Układanie płytek o dużym formacie może być sporym wyzwaniem, które wymaga nie tylko umiejętności, ale także doświadczenia. Tylko połączenie tych dwóch cech pozwala na uzyskanie efektownego wyglądu końcowego. W dzisiejszym artykule przedstawimy garść praktycznych porad, które z pewnością okażą się bardzo przydatne w trakcie układania płytek wielkoformatowych.

Czym charakteryzują się płytki wielkoformatowe?

W pierwszej kolejności warto doprecyzować, że płytki wielkoformatowe to elementy, których rozmiary przekraczają wymiar 45x45 cm. W przypadku płytek prostokątnych będą to wymiary wyższe od 30x60 cm oraz 25x70 cm. Podstawowe parametry płytek wielkoformatowych są nieco inne aniżeli w przypadku „standardowych” formatów. Kupując tego rodzaju płytki należy zwrócić uwagę na dopuszczalną krzywiznę brzegów. Standardowo nie przekracza ona 0,5%. Przy boku o długości 120 cm daje to odchylenie na poziomie 8,49 mm co jest niedopuszczalną wartością. Dlatego kupując płytki trzeba szukać producenta, który gwarantuje dużo niższą wartość odchylenia. Dobrym pomysłem będzie też organoleptyczne sprawdzenie jakości oraz krzywizny płytek.

Jak przygotować podłoże pod płytki wielkoformatowe?

Układając płytki wielkoformatowe należy zwrócić uwagę, aby różnica poziomów nie przekraczała 3 mm na odcinku 2m. Układanie płytek warto w tym przypadku poprzedzić zastosowaniem masy samopoziomującej. W przypadku ścian najlepiej zastosować zaprawę wyrównawczą.

Skoro mówimy o podłożu to warto wspomnieć, że bardzo istotne jest także sprawdzenie jego nośności oraz wilgotności. Nośność można sprawdzić wykonując specjalnym testerem twardości rysę na podłodze. Zarysowanie powinno być regularne. Jeżeli zaobserwujemy wykruszenia to należy wzmocnić podłoże.

Przy sprawdzaniu wilgotności jastrychów cementowych należy przyjąć normę na poziomie 2%. Jastrychy anhydrytowe nieogrzewane powinny mieć wilgotność na poziomie 0,5%, a ogrzewane w granicach 0,3%. W przypadku jastrychów anhydrytowych należy dodatkowo użyć gruntu na bazie żywicy do zabezpieczenia ich powierzchni. Preparat gruntujący poprawi odprowadzanie wilgoci z zaprawy klejowej.

Jak wybrać zaprawę klejową?

Zaprawa klejowa musi zagwarantować odpowiednią odkształcalność płytek. Dzięki temu będą one mogły swobodnie pracować po ułożeniu. Ma to ogromne znaczenie w przypadku ogrzewania podłogowego. W takich sytuacjach trzeba zastosować zaprawę klejową o średnim lub wysokim stopniu odkształcalności. Podczas układania płytek zaprawę trzeba nałożyć zarówno na powierzchnię płytki, jak i na podłoże. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie samorozpływającej zaprawy klejowej.

Na co zwracać uwagę układając płytki?

Układanie płytek dobrze jest rozpocząć od najbardziej widocznego miejsca. Będzie nim centralna oś symetrii lub przekątna. Dzięki temu ewentualne „docinki” będą zlokalizowane przy ścianach. Układania płytek na ścianach należy zacząć od góry. Układając na powierzchni z ogrzewaniem podłogowym należy uwzględnić szczeliny dylatacyjne w odstępach 5-6 m. Szerokość fug powinna zawierać się w przedziale 7-10 mm. W przypadku płytek rektyfikowanych można zastosować klejenie bezfugowe. Jest to jednak dosyć ryzykowne, gdyż może prowadzić do kruszenia się „pracujących” płytek. Docinając płytki przy ścianie należy zostawić szczelinę umożliwiającą im swobodną pracę.

Układanie płytek wielkoformatowych to zadanie, które należy powierzyć fachowcom. PHU Wykończenia Wnętrz Krzysztof Szachniewicz ze Stanowic posiada duże doświadczenie oraz długą listę realizacji na koncie. Dzięki temu macie pewność, że efekt końcowy po ułożeniu płytek spełni Wasze oczekiwania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz