Artykuł sponsorowany

Układanie kostki brukowej metodą elastyczną

Układanie kostki brukowej metodą elastyczną

Choć kostka brukowa od momentu swego pojawienia się uległa licznym zmianom, brukowanie stanowi jedną z najstarszych metod utwardzania ulic, dróg i placów. Współczesna kostka brukowa to dzieło wielu lat ewolucji, a materiały, z których się ją tworzy, przeszły daleką drogę od czasów starożytnych. Wszystko dlatego, że wzrosły obciążenia – kostka musi obecnie po prostu wytrzymać znacznie większe natężenie ruchu. Tradycyjnym sposobem jej układania jest metoda elastyczna.

Weryfikacja metody ułożenia kostki brukowej po latach

Metodę, którą ułożono kostkę brukową, zawsze weryfikuje czas. Łatwo znaleźć realizację, która niestety po kilku latach przestała spełniać swoją podstawową funkcję, czyli zapewnienie bezpiecznej i wytrzymałej powierzchni. Wnikliwa obserwacja pozwala na wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Place czy drogi zaprojektowane na przykład w latach dziewięćdziesiątych nie spełniają współczesnych standardów, bo ich twórcy nie przewidzieli wyzwań, jakie staną przed nimi w przyszłości. Stało się tak dlatego, że metoda układania kostki brukowej lub materiał, z jakiej ją wykonano, zostały dobrane nieprawidłowo. Na szczęście wiedza wykonawców w tym zakresie oraz dostępność materiałów znacznie się od tego czasu polepszyły, co pozwala na idealne dostosowanie wszystkich aspektów bruku nie tylko do bieżących potrzeb, ale także wieloletniego zużycia.

Zastosowanie metody elastycznej

Podstawowym wymogiem jest oczywiście przedyskutowanie całego przedsięwzięcia z profesjonalistami, takimi jak pracownicy firmy AB-Studio Andrzej Biegański. Może się bowiem okazać, że tradycyjna metoda układania kostki brukowej –czyli metoda elastyczna – będzie dla nas całkowicie wystarczająca. W przypadku tej metody podłożem jest warstwa tłucznia, natomiast spoiny pomiędzy kostkami brukowymi wypełniane są zwykłym piaskiem. Metoda ta jest jednak niezalecana, gdy wiemy, że obciążenia nawierzchni będą duże – może to doprowadzić do powstania nieestetycznych wybrzuszeń i innych nierówności. Ponadto czyszczenie kostki brukowej ułożonej metodą elastyczną może powodować wypłukiwanie się piasku. Częstym widokiem jest także mech wyrastający spomiędzy kostek. Metoda elastyczna nie powinna być zatem stosowana w obszarze drogowym, gdzie estetyka i wysoka odporność to absolutna podstawa. Zastosowanie metody elastycznej w nieodpowiednim środowisku może doprowadzić do czasochłonnych, pracochłonnych i niezwykle kosztownych remontów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby posłużyć się metodą elastyczną na przykład do brukowania ścieżek w ogrodzie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz