Artykuł sponsorowany

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej

Kostka brukowa jest najczęściej wybieranym materiałem wykończeniowym. Aby spełniała swoje zadania, a powierzchnia wokół garażu lub w ogrodzie nie uległa uszkodzeniu należy ją prawidłowo ułożyć. Układanie kostki nie jest trudne, ale wymaga posiadania wiedzy na temat tego jak ją ułożyć, aby była odporna na obciążenia i razem z elewacją tworzyła spójny element wykończeniowy.

Sprawdzenie materiału

Przed przystąpieniem do prac zawiązanych z układaniem kostki należy sprawdzić czy wszystkie dostarczone od producenta elementy są w dobrym stanie. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń można je natychmiast zgłosić do producenta oraz reklamować otrzymany towar. Jeśli nastąpi to po przystąpieniu do prac wykończeniowych reklamacja nie zostanie uwzględniona. Producent w okresie objętym gwarancją nie odpowiada za uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku wadliwego ułożenia kostki i wykonania nawierzchni.

Pierwszy etap przygotowań

Aby nawierzchnia z kostki spełniała swoje zadania musi zostać odpowiednio przygotowana. Firmy świadczące usługi brukarskie przed przystąpieniem do prac nad ułożeniem kostki przygotowują podłoże. Powinno się ono składać z podbudowy i podsypki. Od tego jak zostanie wykonana podbudowa zależy jakość całej nawierzchni. Pełni ona funkcję nośną i filtracyjną, dlatego aby kostka z polbruku spełniała swoje zadanie należy przed wykonaniem podbudowy nadać podłoży 3-4% spadku. Najlepszym materiałem do podbudowy jest tłuczeń, żwir, grys oraz żużel, a grubość podbudowy zależy od przewidywanego obciążenia nawierzchni. Wynosi zwykle od 25 do 45 centymetrów. Na zagęszczonej podbudowie układa się podsypkę, czyli warstwę wyrównującą wykonaną z piasku lub drobnego żwirku.

Układanie kostki brukowej

Prawidłowe ułożenie kostki brukowej wymaga wykonania spoin. Powinny mieć one od 3 do 5 milimetrów i być wypełnione piaskiem. Pozwoli to uniknąć przesuwania się kostki i odpryskiwania jej górnych krawędzi. Kostka brukowa lub granitowa może mieć różny odcień. Zdarza się, że w jednej partii mogą występować różnice w odcieniu nawet o dwa tony. Dlatego przy układaniu kostki warto ją mieszać poprzez zabranie kilku sztuk z różnych palet dostarczonych przez producenta. Pozwoli to zachować estetyczny wygląd, a zabarwienie powierzchni będzie równomierne. Do wykonania prac związanych z ułożeniem kostki niezbędne jest posiadanie zagęszczarki, ubijarki, łopaty oraz szlifierki kątowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz