Artykuł sponsorowany

Układ kierowniczy samochodu - co warto wiedzieć? Naprawę przekładni kierowniczych oferuje firma Auto-Wspomaganie

Układ kierowniczy samochodu - co warto wiedzieć? Naprawę przekładni kierowniczych oferuje firma Auto-Wspomaganie

Kiedy wyjeżdżamy naszym autem z parkingu, to zazwyczaj używamy do tego kierownicy, która jest jednym z elementów całego układu kierowniczego umożliwiającego nam skręcanie samochodem w różnych kierunkach. Dlatego, że jest to układ niezbędny do prawidłowego działania samochodu, to warto poznać jego pełną charakterystykę. Oto, co warto wiedzieć o układzie kierowniczym samochodu i co zrobić, w przypadku awarii przekładni.

Czym jest układ kierowniczy?

Układ kierowniczy w samochodzie to zbiór różnego rodzaju komponentów, dzięki którym możemy sterować kierunkiem jazdy naszego pojazdu zarówno, jeśli chodzi o zakręty jak i utrzymanie go w prostej linii, ponieważ cały układ kierowniczy ma kontrolę nad pracą kół. Jego budowa oparta jest na trzech elementach, jakimi są kolumna kierownicy, przekładnia kierownicza oraz mechanizm zwrotniczy. Pierwszy z tych elementów, czyli kolumna kierownicy to dwuczęściowy wał, który łączy koło kierownicy ze znajdującą się w komorze silnika przekładnią (lub maglownicą), która jest po prostu formą zębatki. Trzeci z elementów, czyli mechanizm zwrotniczy łączy koła skrętne z przekładnią przy pomocy drążków kierowniczych.

Rodzaje przekładni kierowniczych

Wśród przekładni kierowniczych w samochodach możemy wyróżnić, takie jak:

  • Ślimakowa - Jest to system zbudowany z tak zwanego ślimaka, czyli elementu, który obracany jest przez wał kolumny kierownicy oraz koła zębatego potocznie nazywanego ślimacznicą posiadającego zęby śrubowe, a jego zadaniem jest obrót w prawo bądź w lewo o aktualnie danym kącie.

  • Globoidalna - Drugi z systemów przekładni kierowniczej jest oparty na przekładni ślimakowej z dodatkowym elementem jakim jest rolka zmieniająca swoje położenie pod wpływem obrotu ślimaka. Warto zaznaczyć, iż ten rodzaj przekładni jest precyzyjniejszy ze względu na to, że ślimak wraz z kołem zębatym bardziej do siebie przylegają.

  • Śrubowo-kulkowe - Ten system poza wyżej wymienionymi elementami posiada również kulki, które poruszają się w gwincie wałka oraz specjalną nakrętkę poruszającą się dzięki działaniu właśnie tychże kulek, co powoduje ruch koła zębatego oraz ostateczne skręcanie kół w danym kierunku.

Najczęstsze usterki układu kierowniczego

Samochód często daje nam sygnały o występowaniu ewentualnej awarii przekładni kierowniczej, które są nieuniknione także w przypadku układu kierowniczego. Typowymi symptomami informującymi nas, że z naszym układem kierowniczym jest coś nie tak, są luzy na kole kierownicy, których powodem może być uszkodzone koło zębate lub końcówki drążków kierowniczych. Drugi symptom to drgania kierownicy, które powodowane są przez źle dokręcone koło, zużyte przeguby bądź uszkodzone zawieszenie, które może powodować również to, że nasze auto samoistnie ściągane jest na którąś ze stron, co z kolei jest już trzecim symptomem informującym nas o usterkach w układzie kierowniczym. Ostatni sygnał to cięższe obroty kierownicą, co daje nam znak na przykład o uszkodzonej pompie wspomagania, złej geometrii kół, braku płynu w układzie wspomagania lub uszkodzonych przegubach kulowych.

Gdzie naprawić usterki związane z układem kierowniczym?

Wszystkimi naprawami związanymi nie tylko z układem kierowniczym ale i innymi elementami naszego samochodu w profesjonalny sposób zająć się mogą mechanicy z firmy Auto-Wspomaganie, którzy posiadają niezbędne umiejętności oraz doświadczenie, co pozwoli im na szybkie wykrycie oraz naprawę danej usterki. Regeneracja przekładni kierowniczej to specjalność firmy,której siedziba mieści się w Przeźmierowie, na terenie województwa wielkopolskiego. Auto-Wspomaganie kieruje swoją ofertę zarówno do osób prywatnych, jak i warsztatów mechaniki samochodowej. Fachowcy podejmują się regeneracji oraz napraw przekładni kierowniczych wielu typów, w tym: maglownic, przekładni śrubowo-kulkowych, ślimakowych czy wodzikowych. Firma oferuje również naprawianie pomp wspomagania.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz