Udar słoneczny a odwodnienie. Jak rozpoznać odwodnienie?

Udar słoneczny a odwodnienie. Jak rozpoznać odwodnienie?

Jedną z przyczyn udaru słonecznego może być odwodnienie organizmu. Czy wiesz, że organizm w około 70% składa się z wody? Lato sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Gdy na dworze jest gorąco i aktywnie spędzamy czas, pocimy się bardziej intensywnie. Zapominamy wtedy często o piciu wody. Przeczytaj, jak rozpoznać odwodnienie organizmu i co zrobić, by nie doprowadzić do groźnej dla zdrowia i życia sytuacji. 

Czym jest odwodnienie organizmu?

Bez wody człowiek może przeżyć jedynie kilka dni. Odgrywa ona bardzo ważną rolę, dlatego by organizm dobrze działał, potrzebne jest zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej. Gdy dojdzie do jej zaburzenia, serce i inne układy przestają funkcjonować prawidłowo. Może to zagrażać zdrowiu i życiu. Mówimy wówczas właśnie o odwodnieniu organizmu.

Nie należy dopuszczać do:

  • odwodnienia hipertonicznego – gdy dochodzi do większej utraty wody niż elektrolitów,
  • odwodnienia hipotonicznego – gdy więcej traci się elektrolitów,
  • odwodnienia izotonicznego – gdy traci się zarówno wodę, jak i elektrolity.

Jak rozpoznać odwodnienie?

Wzmożone pragnienie

Wzmożone pragnienie należy do pierwszych objawów odwodnienia organizmu. Gdy poczujesz suchość w ustach, a twoje wargi staną się spierzchnięte, koniecznie napij się mineralnej wody niegazowej. Powoli wypij szklankę. W przypadku silnej potrzeby, jaka pojawia się w czasie upałów lub podczas intensywnych ćwiczeń, najlepiej sprawdzą się napoje izotoniczne, które uzupełniają elektrolity, lub specjalne płyny dostępne w aptekach bez recepty.

Poznaj pomysły na domowy izotonik.

Brak potrzeby oddawania moczu

Kolejną charakterystyczną oznaką odwodnienia są rzadkie wizyty w toalecie. Gdy organizm traci wodę, nie ma potrzeby oddawania moczu. Mocz zmienia wówczas swoją barwę, nie jest słomkowy a ciemnożółty, co oznacza, że znajdują się w nim toksyny i zbędne produkty przemiany materii. Zmiana koloru powinna być sygnałem ostrzegawczym, że trzeba sięgnąć po szklankę wody. Długotrwałe odwodnienie organizmu może doprowadzić z czasem do wytwarzania się kamieni nerkowych.

Senność, apatia, bóle głowy

Zbyt mała ilość wody w organizmie sprawia, że zmniejsza się również ilość płynu mózgowo-rdzeniowego. Możesz mieć wtedy zawroty głowy. Jeśli nie możesz się skoncentrować i czujesz ból i zmęczenie, przyczyną może być również spadek ilości krwi oraz podniesienie ciśnienia. Nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego w wyniku odwodnienia organizmu może doprowadzić nawet do huśtawki nastrojów.

Wzdęcia, zaparcia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że odwodnienie zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Dlatego tak ważne jest regularne picie wody, soków i innych płynów. Pokarm nie jest prawidłowo trawiony, a zalegające resztki pokarmu powodują wzdęcia i zaparcia, które są właśnie symptomami odwodnienia. Wodę należy przyjmować małymi łykami, gdyż wtedy najlepiej się wchłania. Należy zrezygnować z kawy i herbaty w czasie wysiłku i podczas upałów.

jak rozpoznać odwodnienie

Jakie mogą być skutki odwodnienia?

Jeśli płyny nie zostaną uzupełnione mimo pojawienia się pierwszych objawów, może dojść do poważnych skutków odwodnienia, w tym udaru słonecznego. Pierwszą oznaką są gorączka, przyspieszone bicie serca, drgawki, a w skrajnym przypadku omdlenia. Trzeba wówczas szybko zgłosić się do najbliższej przychodni lub zadzwonić na pogotowie. 

Jakie leki na odwodnienie zastosować?

Jeśli przyjmowanie wody i płynów nie przynosi rezultatów, należy podać dostępne w aptece preparaty i środki nawadniające. Koniecznie podawaj je powoli. W skrajnych przypadkach dożylnie podawana jest glukoza, a pacjent wymaga hospitalizacji. Pamiętaj, że szczególnie niebezpieczne jest odwodnienie u dziecka, więc w tym przypadku niezbędna jest szybka interwencja. 

Dowiedz się, jakie są objawy udaru słonecznego.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży