Materiał Partnera

Uczysz się języka niemieckiego? Te tricki pozwolą Ci go poznać jeszcze lepiej!

Uczysz się języka niemieckiego? Te tricki pozwolą Ci go poznać jeszcze lepiej!

Znajomość języków obcych poszerza horyzonty i sprawia, że podróże czy nawiązywanie relacji biznesowych staje się znacznie prostsze. Jednym z języków, którego chętnie uczą się Polacy, jest niemiecki. Jesteś jedną z tych osób? Jeśli tak, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pozwolą jeszcze bardziej zagłębić się w jego meandry i poszerzyć kompetencje. Zobacz, czy już z nich korzystasz!

Jasno określ cel, dla którego uczysz się niemieckiego

Powodów, dla których zamierzasz poznać język niemiecki, może być wiele. Może to obowiązkowy przedmiot w szkole i chcesz z niego otrzymać dobrą ocenę? Taka motywacja, choć dobra, nie zawsze wystarcza. Zastanów się więc, do czego naprawdę przyda Ci się niemiecki. Może:

  • chcesz zwiedzić Niemcy, Austrię lub Szwajcarię i swobodnie porozumiewać się z mieszkańcami tych krajów,
  • masz w rodzinie niemieckojęzyczne osoby lub jedna z bliskich Ci osób pochodzi z Niemiec i chcesz z nimi móc porozmawiać bez tłumacza,
  • interesuje Cię niemiecka kultura i sztuka, dlatego marzysz, by zacząć np. czytać książki w tym języku w oryginale,
  • chcesz zdać egzamin z niemieckiego, który stanie się dla Ciebie przepustką do kariery międzynarodowej.

Gdy wiesz, co chcesz osiągnąć, łatwiej znaleźć Ci energię do tego, aby włożyć w naukę wysiłek i… osiągać sukcesy.

Nie ucz się słówek

Ale jak to? Nauka języka bez słówek? Nie do końca. Chodzi jednak o to, że słówko bez kontekstu niewiele Ci daje. Znacznie lepsze rezultaty osiągniesz, umieszczając nowo poznawane wyrazy w zdaniach. W niemieckim to szczególnie ważne, choćby z uwagi na rozbudowaną odmianę wyrazów przez przypadki oraz obecność przyimków. Ucząc się całych fraz, będziesz brzmieć bardziej naturalnie i będziesz mniej narażony na popełnianie błędów gramatycznych.

Podróżuj do Niemiec

Język najlepiej poznaje się w praktyce. Dziś to nie problem – choćby dlatego, że granica z Niemcami jest w pełni otwarta, a podróże są tańsze niż kiedykolwiek. Jeśli zaś chcesz połączyć przyjemne z bardzo praktycznym, rozważ kurs niemieckiego za granicą. Zajęcia tego typu organizuje m.in. Goethe-Institut, w wielu miejscach na terenie całego kraju. Taki kurs pozwoli Ci „zanurzyć się” w języku i zacząć w nim myśleć.

Słuchaj i oglądaj najwięcej jak to możliwe

Jeśli chcesz dobrze poznać język niemiecki, spróbuj się nim otoczyć. Dzięki internetowi będzie Ci łatwiej. Poszukaj ciekawych filmów i seriali w tym języku i oglądaj je z napisami, a nie z lektorem. Znajdź niemiecką muzykę, która Ci się podoba. Możesz także słuchać podcastów przeznaczonych dla uczących się języka Goethego – zobaczysz, jak szybko osłuchasz się i podświadomie „załapiesz” nowe frazy.

I na koniec najważniejsze: regularna nauka to absolutna podstawa. Poświęć jej choć kilkanaście minut dziennie, a dostrzeżesz rezultaty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz