Artykuł sponsorowany

Ubój bydła w świetle przepisów

Ubój bydła w świetle przepisów

Produkcja wyrobów mięsnych często budzi kontrowersje. Obrońcy zwierząt walczą o to, aby nie sprawiać zwierzętom cierpienia. Ale przecież pracownicy rzeźni też tego nie chcą. Dlatego powstały przepisy określające, w jaki sposób powinien odbywać się ubój zwierząt, aby było to dla nich możliwie jak najmniej bolesne doświadczenie. Jakie warunki muszą być spełnione?

Ochrona zwierząt podczas uboju

Dokumentem regulującym warunki, jakie muszą być spełnione podczas zabijania zwierząt jest Rozporządzenie Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24 września 2009 r. Zgodnie z jego założeniami, należy jak najbardziej zminimalizować stres i cierpienie zwierząt przeznaczonych na ubój. Każda metoda ogłuszania ma niestety wady i bardzo trudno zniwelować zadawanie zwierzętom bólu. Warto jednak podejmować wszelkie starania, aby tego unikać. Samo ogłuszanie jest konieczne, bo pozwala oszczędzić zwierzętom cierpienia podczas ich zabijania. Proces ten musi być monitorowany. Trzeba na bieżąco kontrolować przytomność zwierzęcia i jego wrażliwość na bodźcie. Metoda ogłuszania powinna być na tyle skuteczna, żeby nie doprowadzić do ponownego odzyskania przytomności przez zwierzę. To pozwala uchronić je przed bolesnym procesem uśmiercania.

Higiena pracy

Aby produkty mięsne były bezpieczne i wysokojakościowe muszą przede wszystkim pochodzić od zdrowych zwierząt. W tym celu zwierzęta poddaje się badaniom weterynaryjnym. Ponadto, niezwykle ważna jest higiena pracy, o którą należy dbać na wszystkich etapach uboju.

Ubojnie dzieli się na strefy „czystą” i „brudną”. Najpierw korzysta się ze strefy brudnej. Przygotowuje się tam zwierzęta, wykonuje wszystkie czynności ubojowe, a potem podejmuje konieczne działania przy powłokach zewnętrznych. Zwierzęta poddaje się tam oskórowaniu, odszczecinianiu i czyszczeniu powierzchni tuszy. Resztę czynności wykonuje się w strefie czystej.

Bardzo ważne jest, żeby dbać o higienę pomieszczeń w ubojni, wykorzystywanych narzędzi oraz personelu. Zakłady spełniające te warunki, takie jak masarnia HEROLD, są godne zaufania. Firma gwarantuje ubój bydła zgodny z warunkami unijnego rozporządzenia, a także skup trzody chlewnej i transport zwierząt w humanitarnych warunkach.

Gdzie trzyma się zwierzęta przeznaczone do uboju?

Magazyny zwierząt przeznaczonych do uboju mogą być otwarte lub zamknięte. Trzeba zadbać o panujące w nich warunki. W pomieszczeniach zamkniętych należy zwrócić uwagę m.in. na optymalną temperaturę, wentylację i wilgotność powietrza. Podłogi powinny mieć takie właściwości, aby uniknąć powstawania urazów u zwierząt. W magazynach otwartych natomiast, zwierzęta powinny być chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz