Artykuł sponsorowany

Ubezwłasnowolnienie w pigułce

Ubezwłasnowolnienie w pigułce

Ubezwłasnowolnienie w pigułce

Ubezwłasnowolnienie ma na celu ochronę osób niesamodzielnych życiowo lub osób, które wprawdzie są samodzielne pod kątem fizycznym, ale ich proces myślowy jest zaburzony w wyniku schorzenia lub uzależnienia. 

Decyzja o ubezwłasnowolnieniu często wywołuje wiele emocji i kontrowersji wśród osób które rozważają podjecie tych kroków prawnych, ponieważ wiąże się z pozbawieniem bliskiej osoby zdolności do podejmowania decyzji dotyczących jej życia, jak np. podpisywania zgody na zabiegi medyczne, założenia konta bankowego czy zarządzania własnymi środkami finansowymi.

Decyzję o ubezwłasnowolnieniu władny jest podjąć tylko sąd. W toku postępowania przeprowadza się dowód z opinii biegłych sądowych psychologa i psychiatry.

Aby osoba została ubezwłasnowolniona muszą być spełnione określone warunki. Sąd bada każdy przypadek indywidualnie, biorąc pod uwagę stan zdrowia osoby dotkniętej problemem oraz jej sytuację życiową. Kluczowe znaczenie ma też powód wystąpienia z wnioskiem. Sąd orzeknie ubezwłasnowolnienie tylko wtedy gdy wszystkie przesłanki zaistnieją łącznie, a ubezwłasnowolnienie ma służyć ochronie osoby.

Do ubezwłasnowolnienia może dojść praktycznie w każdym czasie, albowiem można ubezwłasnowolnić i małoletniego i osobę dorosłą.

Często za późno dochodzi do ubezwłasnowolnienia, zwłaszcza gdy osoba, której dotyczy to postępowanie, ma już problemy prawne innej natury (np. karne, finansowe).

W sytuacji gdy obserwujemy, że nasz mąż czy żona, brat czy siostra, matka czy ojciec potrzebują pomocy w prowadzeniu swoich spraw - nie zwlekajmy - albowiem często to rodzina ponosi konsekwencje finansowe i inne działań takiej osoby.

Opieka prawnika w takich sprawach jest bardzo pomocna.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz