Materiał Partnera

Ubezpieczenie OC – czym jest i kiedy warto je wykupić?

Ubezpieczenie OC – czym jest i kiedy warto je wykupić?

Choć ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) przyda nam się przede wszystkim przy stłuczce samochodowej, nie jest to jedyna sytuacja, w której warto je zakupić. Jest to bowiem typ ochrony majątkowej, który ma pomóc w zniwelowaniu szkód wyrządzonych w skutek czynu niedozwolonego, najczęściej spowodowanego nieumyślnie. Kiedy jeszcze warto wykupić OC? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przydaje się przede wszystkim w sytuacjach zawodowych. Muszą posiadać ja m.in. komornicy sądowi, organizatorzy imprez masowych, pośrednicy nieruchomości, radcowie prawni, adwokaci, księgowi, notariusze, architekci, lekarze, biegli rewidenci, rzecznicy patentowi oraz detektywi. Ma ono na celu ochronę przed konsekwencjami działań na szkodę innych ludzi i de facto chroni interes osoby wykonującej konkretny zawód.

Kiedy jeszcze warto posiadać ubezpieczenie OC?

Poza sytuacjami zawodowymi gdy jest to konieczne ze względu na zapisy prawa, OC może przydać się również w życiu prywatnym. Lilianna Biegańska prowadząca biuro pośrednictwa finansowego zajmujące się m.in. sprzedażą ubezpieczeń przyznaje, że powinny wykupić je osoby np. posiadające nieruchomość lub ją wynajmujące. Wówczas chronią się one na wypadek zalania sąsiadów bądź innej szkody wyrządzonej mieszkańcom. Ubezpieczenie OC mogą wykupić również właściciele psów na okoliczność zniszczenia mienia przez ich zwierzę, a także osoby często jeżdżące na rowerze, które mogłyby np. nieumyślnie uszkodzić pojazd podczas manewrowania na ulicy.

Ubezpieczenie OC dla przedsiębiorców

Nawet jeśli nasz zawód nie jest objęty prawnym obowiązkiem posiadania polisy OC, a my prowadzimy firmę, również warto zastanowić się nad jej zakupem. Niezależnie od typu prowadzonej działalności, w trakcie wykonywania obowiązków możemy bowiem narazić się na wyrządzenie szkody klientowi albo kontrahentowi (częstsze przypadki w działalności usługowej). Wówczas OC ochroni nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami i pokryje koszty odszkodowania, np. w rezultacie nieszczęśliwego wypadku klienta w punkcie usługowym (jeśli doprowadziło do niego nasze zaniechanie).

Jak widać ubezpieczenie OC to coś więcej niż tylko polisa niezbędna kierowcom. To także zabezpieczenie swoich własnych interesów w przypadku prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczej, a także opcja dla osób przezornych, np. wynajmujących mieszkania. Oczywiście zanim zdecydujemy się na jego wykupienie warto skorzystać z doradztwa pośrednika ubezpieczeniowego, który wskaże nam najlepsze opcje w tym zakresie.

Opracowanie:
Międzychód, 17 Stycznia 37
tel. 502 270 323
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz