Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenia OC rolników z biurem ubezpieczeń Kompan

 Ubezpieczenia OC rolników z biurem ubezpieczeń Kompan

Wykonywanie prac w gospodarstwie rolnym wiąże się z ryzykiem urazów i uszkodzeń ciała, w związku z czym rolnik ma obowiązek wykupienia OC. Przepisy jasno określają kto, i w jakich okolicznościach, musi opłacać polisę rolniczą. Sprawdźmy, jakie obowiązki spoczywają na właścicielach gospodarstw, i co na temat ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej mówi pracownik agencji Kompan.

Obowiązkowe OC rolnika – kto musi płacić?

Posiadacze lub współposiadacze gospodarstwa rolnego mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia rolniczego. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych przez takie gospodarstwo rozumiemy użytki rolne powyżej 1 hektara oraz mniejsze obszary, na których prowadzona jest produkcja rolna. Jak zaznacza specjalista z firmy Kompan, nawet osoby nieprowadzące działalności rolnej są zobligowane do wykupienia polisy, która chroni przed szkodami powstałymi w wyniku posiadania areału ziemi. Z OC można uzyskać odszkodowanie w momencie, gdy do powstania szkody doszło za sprawą rolnika, pracownika lub osoby pozostającej we wspólnym gospodarstwie. Obowiązkowa polisa pokrywa koszty leczenia, utraty mienia oraz wypadków, których bezpośrednim następstwem jest śmierć.

OC dla rolników – czego nie obejmuje?

Każda polisa ma pewne warunki, które nie podlegają odszkodowaniu.

W przypadku rolniczego OC lista wykluczeń obejmuje m.in. szkody w mieniu wyrządzone przez pracowników, powstałe wskutek uszkodzenia przez osobę objętą ubezpieczeniem oraz spowodowanych wadą dostarczanych towarów. Oprócz tego Ubezpieczyciel nie odpowiada za konsekwencje przeniesienia chorób niepochodzących od zwierząt czy polegających na zanieczyszczeniu środowiska

– wyjaśnia pracownik agencji Kompan. Warto przy tym zaznaczyć, że rolnicy muszą wykupić obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych w momencie pokrycia budynku dachem. Polisa obejmuje zarówno budynki mieszkalne, jak i rolne, zapewniając odszkodowanie w przypadku klęsk żywiołowych (pożarów, powodzi, uderzeń pioruna itp.).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz