Materiał Partnera

Ubezpieczenia na życie – na co warto zwrócić uwagę, wybierając taki produkt?

Ubezpieczenia na życie – na co warto zwrócić uwagę, wybierając taki produkt?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Życie potrafi nieraz zaskoczyć, a śmierć bliskiej osoby – poza trudnym doświadczeniem emocjonalnym – może być przyczyną poważnych problemów finansowych dla jej rodziny. Dlatego, choć dla wielu osób to trudny temat, warto pomyśleć o inwestycji w ubezpieczenie na życie. Jeśli zastanawiasz się nad jego wykupieniem, zobacz, na co warto zwrócić uwagę.

Ubezpieczenie na życie to produkt, który wykupujesz z myślą o swoich bliskich. Suma, na którą opiewa polisa, jest formą zabezpieczenia dla rodziny na wypadek, gdyby Tobie się coś stało. Wbrew pozorom jednak, kwota ubezpieczenia i wysokość miesięcznej składki nie są jedynymi elementami, na które warto zwrócić uwagę, przyglądając się ofertom na rynku. Zdecydowanie ważniejsze są choćby ogólne warunki ubezpieczenia, w tym jego dokładny zakres oraz wykluczenia, a także czas trwania polisy.

Rodzaje ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie dostępne jest w wielu wariantach. Towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają bardzo szeroką gamę produktów należących do tej kategorii. Podstawowe to:

  • ubezpieczenia ochronne – najbardziej podstawowe, których zadaniem jest wyłącznie zabezpieczenie na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej; wówczas osoby uposażone otrzymają odszkodowanie w ustalonej w umowie wysokości,

  • ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowe – w nich część składki jest przeznaczana na ochronę życia, a część na oszczędzanie,

  • ubezpieczenia inwestycyjne – nakierowane przede wszystkim na oszczędzanie, ale gwarantujące wypłatę świadczenia na wypadek śmierci ubezpieczonego, zazwyczaj w wysokości odpowiadającej wartości wykupionych jednostek funduszy powiększonych np. o kilkanaście procent.

Oznacza to zatem, że ubezpieczenie na życie może nie tylko zabezpieczyć Twoich bliskich, ale i być dobrym pomysłem na oszczędzanie. To drugie rozwiązanie interesuje zwłaszcza osoby młodsze oraz w średnim wieku. Wykupienie produktu ochronno-oszczędnościowego lub inwestycyjnego może być bowiem szansą na zgromadzenie dodatkowych środków, np. na „jesień życia”.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie na życie dla siebie?

Nie istnieje jeden uniwersalny produkt z grupy ubezpieczeń na życie dobry dla każdego. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest uzależniony m.in. od:

  • wieku osoby ubezpieczającej się – osoby młodsze mogą liczyć na relatywnie niską składkę przy wyższych kwotach ubezpieczenia i częściej rozważają produkty inwestycyjne,

  • stopnia ryzyka inwestycyjnego, jakie chce podjąć osoba ubezpieczająca się – produkty ochronno-oszczędnościowe oraz inwestycyjne nie dają jasnej informacji o ostatecznej sumie pieniędzy, jakie zgromadzą się na koncie ubezpieczonego,

  • sytuacji finansowej osoby ubezpieczającej się – składka ubezpieczeniowa powinna być dobrana do niej optymalnie, aby nie było problemów z jej regulowaniem.

Właśnie dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradców ubezpieczeniowych – np. z firm takich jak Jerzy Poręba Pośrednictwo ubezpieczeniowo-finansowe. Specjaliści przeanalizują sytuację klienta i przedstawią mu oferty, które zapewnią korzystne zabezpieczenie na wypadek jego śmierci.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz