Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenia komunikacyjne: obowiązkowe i dodatkowe

Ubezpieczenia komunikacyjne: obowiązkowe i dodatkowe

Posiadanie samochodu gwarantuje komfort przemieszczania się. Ale powstają też obowiązki, które nakładają na kierowcę przepisy ruchu drogowego. Jednym z nich jest ubezpieczenie komunikacyjne OC. Oferuje je obecnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych. To jednak nie jedyna polisa w tej kategorii.

OC obowiązkowe, ale nie jednakowe

OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które musi zapłacić każdy kierowca poruszający się swoim samochodem po polskich drogach. Po podpisaniu umowy z ubezpieczycielem otrzymuje on dokumenty ze specjalnym odcinkiem do wycięcia, który ma obowiązek okazywać podczas kontroli drogowej razem z prawem jazdy. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, jednak nie oznacza to, że stawka płaconej składki jest taka sama bez względu na to, jakie towarzystwo wybierze kierowca. Różnice w kwotach wynikają zarówno z podstawowej stawki, jak i z różnych zniżek, jakie dla zachęty oferują klientom firmy.

Wybór odpowiedniego ubezpieczyciela nie jest łatwy zwłaszcza dla tych osób, które oszczędzają pieniądze i liczą każdą wydaną złotówkę. Nie zawsze skorzystanie z najtańszej oferty bowiem przynosi najlepsze efekty. Trzeba uważać, ponieważ często konsekwencją podejrzanie niskiej cenie bywa brak zniżek lub niekorzystne zasady rozliczeń w dłuższym okresie współpracy.  Przykładowo, istnieją towarzystwa, które oferują kierowcom zniżki procentowe za każdy kolejny rok bezszkodowej jazdy. Nie oferują natomiast okresu przerwy w ubezpieczeniu. Inni ubezpieczyciele zaś dopuszczają nawet pięć lat bez płacenia składek pod warunkiem, że właściciel auta godzi się na utratę zniżek.

AC – ubezpieczenie dobrowolne

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zapewnia odszkodowania jedynie w sytuacjach, kiedy kierowca uczestniczy w kolizji drogowej, a jego samochód lub samochód drugiego uczestnika ulegnie uszkodzeniu. Oczywiście, wypłacane jest ono poszkodowanym, nie zaś sprawcy takiej kolizji. Niestety takie ubezpieczenie nie obejmuje również zdarzeń losowych – takich jak kradzież, pożar pojazdu czy uszkodzenie przez wandali.

Jeśli kupujemy nowy samochód i wydajemy na niego oszczędzane przez lata pieniądze, warto pomyśleć o zabezpieczeniu się przez wykupienie polisy auto casco (AC). Oferta towarzystw w tym zakresie jest szeroka, a ubezpieczenie przypomina nieco wykupywanie polisy na mieszkanie. Właściciel określa, w jakim zakresie samochód ma podlegać ochronie, a ten zakres przekłada się na kwotę składki. Dodatkowe AC jest szczególnie ważne, jeśli posiadamy samochód rzadkiej marki, podatny na kradzieże lub też jego wartość jest bardzo wysoka.

Jak wybrać ubezpieczyciela?

Poszukiwanie odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego nie jest proste. Pomocą służą specjalistyczne firmy, które pośredniczą w podpisywaniu umów i pomagają wyszukiwać najlepsze oferty. Zalicza się do nich również Mucowski. Centrum ubezpieczeniowe gromadzące w jednym miejscu oferty ubezpieczeń komunikacyjnych wszystkich największych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Poza OC i AC można tu też skorzystać z oferty innych polis, przy okazji ubezpieczając też mieszkanie, majątek firmy czy działkę rekreacyjną.  Firmy takie oferują też wsparcie profesjonalnych doradców, którzy wskażą najkorzystniejsze rozwiązania zależnie od tego, czy ubezpieczenie ma być długofalowe czy też krótkie – jeśli np. za rok planujemy zmianę lub sprzedaż samochodu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz