Materiał Partnera

U kogo się ubezpieczać? Broker czy agent ubezpieczeniowy? Poradnik

U kogo się ubezpieczać? Broker czy agent ubezpieczeniowy? Poradnik

Chcąc wykupić polisę ubezpieczeniową, zwykle zgłaszamy się do agenta lub brokera. Nie zawsze jednak wiemy, na czym polega różnica pomiędzy nimi. Tymczasem rozumiejąc, na czym polega praca agenta ubezpieczeniowego, a na czym brokera, łatwiej znajdziemy kogoś, kto dopasuje dla nas idealną ofertę ubezpieczeniową. Dlatego dziś wyjaśniamy, czym broker ubezpieczeniowy różni się od zwykłego agenta. Czy warto się go niego zgłosić?

Prawne regulacje

Przepisy precyzyjnie określają role brokera i agenta ubezpieczeniowego. Najbardziej podstawowa różnica polega na tym, że agent reprezentuje konkretną firmę ubezpieczeniową, broker natomiast ma działać wyłącznie w interesie klienta – osoby, która chce się ubezpieczyć – i nie jest bezpośrednio związany z konkretną firmą ubezpieczeniową. Jego zadaniem jest doprowadzenie do zawarcia umowy ubezpieczeniowej oraz zarządzanie zawartymi polisami – na przykład wtedy, kiedy klient ma prawo do wypłaty odszkodowania. Broker nie może wykonywać działalności agencyjnej, reprezentować konkretnej firmy ubezpieczeniowej, zasiadać w zarządzie zakładu ubezpieczeń ani posiadać akcji ubezpieczyciela, które kupi poza rynkiem regulowanym. Co to oznacza dla nas, kiedy chcemy się ubezpieczyć? Z racji, że zadaniem brokera nie jest sprzedaż konkretnej polisy, a raczej reprezentowanie nas i znalezienie oferty idealnie dopasowanej do naszych potrzeb, możemy zakładać, że z ubezpieczenia wykupionego za pośrednictwem brokera będziemy bardziej zadowoleni.

Pole do negocjacji

Nie chodzi tu już nawet o to, że agent świadomie gorzej będzie reprezentować nasze interesy – po prostu to, że jest on związany z jednym ubezpieczycielem, nakłada na niego ograniczenia, z którymi nie musi zmagać się broker ubezpieczeniowy. Dlatego, jeśli chcemy wykupić polisę na życie lub inne ubezpieczenie, zgłośmy się do Verum Biuro brokerskie. Warto też dodać, że broker może pośredniczyć przy zawieraniu umów ubezpieczeniowych na wyższe kwoty niż agent – dlatego brokerzy są szczególnie polecani na przykład dla przedsiębiorców chcących ubezpieczyć swoją firmę. Broker może dla nas wynegocjować specjalne warunki ubezpieczeniowe, których na pewno nie otrzymamy, wybierając po prostu jedno z ubezpieczeń z katalogu prezentowanego przez agenta. Im wyższa kwota ubezpieczenia, tym pole do negocjacji większe, dlatego brokerzy sprawdzają się przy dużych umowach. Broker ubezpieczeniowy pomoże nam też ocenić ryzyko związane z ubezpieczeniem – podpowie, czy dana umowa się opłaca – i załatwi wszystkie formalności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz