Typy szkła uzyskiwanego w procesach obróbki
Wykorzystanie szkła jest szerokie – materiał ten szczególnie często stosowany jest m.in. w budownictwie. Konieczne jest jednak wykonanie jego profesjonalnej i precyzyjnej obróbki, dzięki której można uzyskać różne typy szkła. W ofercie renomowanych hurtowni znaleźć można zatem zarówno szkło szlifowane, jak i wzmocniony jego rodzaj – hartowane. Jakie jeszcze typy tego materiału powstają przy zastosowaniu konkretnych procesów obróbki?
Zgodnie z oczekiwaniami
Szkło zastosowane w konkretnym miejscu musi charakteryzować się właściwościami dostosowanymi do planowanej jego eksploatacji oraz czynników, na które będzie narażone. Jednym z kluczowych parametrów branych pod uwagę jest bezpieczeństwo zapewnione użytkownikom mającym bezpośredni kontakt ze szklanym elementem. W tym celu wykorzystuje się proces szlifowania. Taka obróbka pozwala wyeliminować ostre krawędzie, dzięki czemu szkło szlifowane może być z powodzeniem wykorzystane do tworzenia blatów stołów, przeszkleń witryn czy szklanych regałów.
Kolejnym rodzajem szkła uzyskiwanym w procesach obróbki jest szkło fazowane. W tym wypadku na krawędzi elementu następuje załamanie powierzchni, co określane jest jako faza. Uzyskiwany w ten sposób niepowtarzalny wygląd jest często wybierany właśnie ze względów estetycznych. Firma Stan-Szkło jest w stanie zaproponować swoim klientom nie tylko szkło szlifowane czy fazowane, ale także grawerowane bądź z naniesioną grafiką. W obu przypadkach przy procesach obróbki wykorzystywane są nowoczesne technologie, dzięki czemu elementy są efektowne wizualnie i świetnie nadają się do luksusowych wnętrz.
Niezbędna obróbka
Ze względów bezpieczeństwa renomowani producenci szklanych elementów proponują także obróbkę znacząco niwelującą zagrożenia wynikające z ich uszkodzenia. Rodzajem szkła zapewniającym doskonałe parametry pod tym względem jest szkło laminowane. W trakcie obróbki warstwy tafli łączy się specjalną folią, dzięki czemu nie dochodzi do niebezpiecznego rozprysku odłamków podczas stłuczenia. Co ciekawe, między foliami w procesie laminowania można umieszczać także grafiki, dzięki czemu szklane elementy zyskują niepowtarzalny wygląd. Bezpieczeństwo zapewnia także szkło hartowane, które w procesie obróbki nagrzewane jest do bardzo wysokich temperatur, a następnie gwałtownie wystudzane w strumieniu sprężonego powietrza. Takie rozwiązanie daje możliwość stworzenia szkła wytrzymałego, odpornego na szok termiczny i bezpiecznego podczas stłuczenia.
W procesach obróbki uzyskuje się także szkło z otworami, które świetnie sprawdza się we wnętrzach jako element wyposażenia pomieszczeń zamocowany w sposób dostosowany do konkretnych możliwości. Ciekawe efekty wizualne uzyskuje się także poprzez piaskowanie – ten proces obróbki wykorzystywany jest wtedy, gdy na szklanej powierzchni klient chce umieścić wzory, napisy czy motywy dekoracyjne. Warto jednak pamiętać o tym, by każdy rodzaj obróbki szkła zlecić profesjonalistom, którzy zrealizują nawet bardzo skomplikowane zlecenie.