Materiał Partnera

Typy soczewek okularowych

Typy soczewek okularowych

Soczewki okularowe poprawiają widzenie, które pogarsza się wraz z powstaniem wady. Jednak współcześnie szkła są konstruowane w taki sposób, że mogą spełniać szereg innych funkcji związanych z ochroną oczu. Jakie filtry i powłoki są stosowane w przypadku soczewek okularowych? Co znajdziemy w zakładzie optycznym?

Materiał na soczewki okularowe

Jeszcze do niedawna okulary tworzyło się wyłącznie ze szkła. Badania naukowe i najnowsze osiągnięcia z dziedziny inżynierii materiałowej pozwoliły na popularyzację soczewek z tworzyw sztucznych. Mają one wiele zalet. Są przede wszystkim bardziej trwałe, niż szklane. Są bardzo lekkie, nawet przy dużych wadach wzroku. Możemy wybrać soczewki okularowe z wyższym indeksem , który spowoduje zmniejszenie grubości soczewki. W ofercie są także szkła asferyczne , które zapewniają szerokie pola widzenia bez zniekształceń . Soczewki te są bardzo estetyczne , płaskie . Rekomendowane są szczególnie dla osób o wyższych wartościach korekcyjnych. W porównaniu do nich zwykłe szklane soczewki mają coraz mniej do zaoferowania.

Szkła progresywne a dwuogniskowe

Z wiekiem pojawia się konieczność posiadania okularów do pracy z bliskiej odległości,  jak to pacjenci określają „Mam za krótkie ręce, żeby widzieć małe litery „.

 Rozwiązaniem tego problemu są dwie pary okularów, okulary dwuogniskowe (z tzw. łezką) lub okulary progresywne. 

Soczewki dwuogniskowe składają się z dwóch segmentów o różnych mocach . Górna część tych soczewek jest do korekcji widzenia dali, natomiast dolna do korekcji bliży (czytania) . Okularów dwuogniskowych można używać do codziennego noszenia . Wadą tego typu soczewek jest brak korekcji odległości pośrednich pomiędzy dalą i bliżą oraz mało estetyczny, widoczny segment do korekcji bliży . Ma  ona kształt półkola i jest nieco widoczna.

Soczewki progresywne umożliwiają jednoczesną korekcję widzenia dali, bliży i odległości pośrednich, są do tzw. uniwersalnego użytku. Posiadają szerokie pola do widzenia wszystkich odległości. Soczewki te wyglądają z zewnątrz jak soczewki jednoogniskowe. Soczewki progresywne są nowoczesną alternatywą dla soczewek dwuogniskowych. Przeznaczone są dla osób oczekujących możliwie najwyraźniejszego widzenia na każdą odległość , dla osób korzystających z urządzeń elektrycznych , które jednocześnie prowadzą aktywny tryb życia, dla prezbiopów w każdym wieku.

Soczewki biurowe

Zapewniają wygodne widzenie do bliży i odległości pośrednich. Szczególnie zalecane do pracy przy komputerze lub innych zajęć wymagających większego zasięgu widzenia niż w tradycyjnych soczewkach do bliży.

Kolejną zaletą tych soczewek to zdrowy kręgosłup , ponieważ pomagają utrzymać naturalną i komfortową pozycję ciała podczas pracy.

Soczewki fotochromowe

Soczewki fotochromowe błyskawicznie zabarwiają się na zewnątrz do poziomu filtra kategorii 3 soczewek przeciwsłonecznych, szybko odbarwiają się wewnątrz pomieszczeń.

Podczas tego szybkiego przejścia , zostaje zachowana całkowita ochrona przed promieniowaniem UV.

Soczewki te zapewniają niezmienną efektywność działania bez względu na warunki klimatyczne, czy porę roku . Dostępne są w trzech naturalnych kolorach : szary, brązowy,  zielony.  Występują we wszystkich jednoogniskowych , dwuogniskowych i progresywnych konstrukcjach.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy któreś z tych rozwiązań będzie dla nas odpowiednie, odwiedźmy zakład optyczny Optyk Jak Się Patrzy. Dzięki fachowej obsłudze będziemy wiedzieli, jakie soczewki okularowe sprawdzą się nie tylko przy naszej wadzie, ale też stylu życia i wykonywanym zawodzie.

Co to jest antyrefleks ?

Każda soczewka okularowa jest zabezpieczona przed zarysowaniami lakierem utwardzającym. Dodatkowo polecana jest powłoka antyrefleksyjna , która zapobiega odbiciom powstającym na szkle. Co to nam daje ? Wyższą przejrzystość i kontrastowy obraz, przez co nasze oczy się mniej męczą.

Im lepszej jakości powłoka antyrefleksyjna tym większa jest ich odporność na zarysowania, łatwiej nam je utrzymać w czystości i szybciej odparowują .

Dodatkowo na rynku znajduje się powłoka neutralizująca nadmiar niebieskiego światła emitowanego przez ekrany urządzeń cyfrowych takich jak smartfony , monitory LCD/LED. Oferuje komfortowe, zrelaksowane i kontrastowe widzenie w każdej sytuacji.        Zapobiega jednocześnie suchości i podrażnieniu oczu , niewyraźnemu widzeniu , zmęczeniu, bólom głowy , redukuje objaw zmęczenia oczu .

Opracowanie:
Jabłonka, Wąska 1
tel. 505 461 369
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz