Materiał Partnera

Typy oświetlenia stosowane w tablicach sterowniczo-sygnalizacyjnych

Typy oświetlenia stosowane w tablicach sterowniczo-sygnalizacyjnych

Tablice sterowniczo – sygnalizacyjne są nieodłącznym elementem wielu urządzeń i maszyn. Spotkać je można w zakładach przemysłowych oraz budowlanych. Przeznaczeniem takich tablic jest sterowanie pracą układów, oraz ich bieżąca kontrola. Pokazują także ewentualne awarie maszyn. Aby było to możliwe, tablice muszą być wyposażone w odpowiedni system oświetlenia. Podpowiadamy, jakie można wyróżnić rodzaje oświetleń w tablicach sterowniczo - sygnalizacyjnych.


Jakie oświetlenie wykorzystuje się w tablicach sterowniczo – sygnalizacyjnych?

Do tworzenia tablic najczęściej używa się specjalnych lampek sygnalizacyjnych. Występują one w różnych kształtach i kolorach, od tradycyjnego pomarańczowego, po biały lub zielony. Różnice zauważyć można też w samym źródle światła. Lampki wyposażone są w żarówki, częstym rozwiązaniem jest także technologia LED.

Specjaliści ze sklepu Promet twierdzą, że: Do tablicy sterowniczo – sygnalizacyjnej można zamontować nawet lampki dwubarwne, w zależności od jej przeznaczenia. Większość produktów dostępnych na rynku emituje światło przerywane lub ciągłe. Dzięki niemu użytkownik maszyny od razu wie, że doszło do awarii lub usterki.


Lampki sygnalizacyjne montuje się w otworach paneli i tablic. Standardowo ich średnica wynosi 22 milimetry, jednak podczas wyboru sygnalizatorów warto upewnić się dokładnie co do wymiaru. Wiele lampek można umieścić bezpośrednio w korpusie maszyny.


Jak dobrać lampki sygnalizacyjne do tablicy?

W panelach i tablicach znajdują się otwory na lampki. Muszą one swą średnicą pasować do oświetlenia. Do montażu przydadzą się odpowiednie przyłącza elektryczne. Należą do nich przewody, przyłącza wsuwkowe oraz zaciski śrubowe. Dobrać należy je pod kątem napięcia w źródle energii.

Zwróćmy też uwagę na kształt lampek sygnalizacyjnych. Na rynku można znaleźć produkty z kloszem okrągłym, kwadratowym lub stożkowym. W lampkach ważny jest również korpus, czyli część łącząca klosz z tablicą sterowniczo – sygnalizacyjną. Użytkownik może wybrać produkt metalowy lub wykonany z tworzywa sztucznego.


Zastosowanie lampek sygnalizacyjnych

Systemy oświetlenia w panelach sterowania służą kontroli pracy danego urządzenia. W zależności od koloru lub charakteru światła mówią o włączeniu, wyłączeniu lub awarii maszyny. Można wykorzystać je w małych warsztatach, ale również w dużych zakładach przemysłowych.

Lampki sygnalizacyjne są często stosowane w obiektach budowlanych oraz mieszkaniach. Spotkamy je w rozdzielnicach, gdzie potwierdzają obecność wszystkich faz. Oświetlenie tego typu można użyć do domowej automatyki, w której ważna jest bieżąca kontrola pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz