Artykuł sponsorowany

Typy oraz parametry dysz filtracyjnych

Typy oraz parametry dysz filtracyjnych

Dysze filtracyjne są nieodłącznym elementem filtrów wody spotykanych między innymi w stacjach uzdatniania wody czy na basenach. Stanowią komponent zarówno filtrów ciśnieniowych, jak i grawitacyjnych, nie pozwalając na przedostanie się złoża filtracyjnego – na przykład piasku lub żwiru – na stronę wody przefiltrowanej. Chociaż zasada ich działania może wydawać się bardzo prosta, w praktyce na rynku istnieje bardzo wiele różnorodnych rozwiązań z zakresu budowy dysz filtracyjnych

Przewaga dysz filtracyjnych z tworzyw sztucznych nad porcelanowymi

Produkowane przed laty dysze filtracyjne nazywane popularnie „grzybkami” lub też „drenażem grzybkowym” zbudowane były niemal w całości z porcelany. Współcześnie ich nabycie jest nieco utrudnione – są drogie i mało odporne na uszkodzenia mechaniczne wywołane na przykład działaniem przemieszczających się warstw złoża filtracyjnego. Większość dysz filtracyjnych produkowana jest zatem przy użyciu tworzyw sztucznych, choć zdarzają się także grzybki zbudowane ze stali nierdzewnej.

Do niewątpliwych zalet dysz filtracyjnych z tworzyw sztucznych – produkowanych między innymi przez firmę ZPST – należą:

  • stosunkowo duża elastyczność oraz wytrzymałość,
  • niska cena w przeliczeniu na jedną dyszę,
  • częściowa rozszerzalność szczelin grzybka pozwalająca na lepsze wypłukanie dyszy.

Parametry budowy dysz filtracyjnych

Jednym z najważniejszych parametrów każdej dyszy filtracyjnej jest wielkość jej szczelin. Nie może być ona zbyt duża, bo w takim przypadku złoże filtracyjne przedostanie się przez grzybek i trafi do przefiltrowanej wody. Nie mogą być też zbyt małe, ponieważ znacząco ograniczą wówczas przepływ wody i zmuszą pompy do wykonania większej pracy, a tym samym zwiększą zasób mocy niezbędny do przeprowadzenia filtracji, co przełoży się z kolei na zwiększenie kosztów.

Z podobnym efektem mamy do czynienia w przypadku dysz, które ulegną przytkaniu – można go uniknąć dzięki regularnemu płukaniu filtra oraz odpowiedniemu dostosowaniu wielkości szczelin w używanych grzybkach.

Dysze filtracyjne mogą różnić się nie tylko wielkością szczelin, lecz także kształtem samej głowicy lub długością członka. Parametry te powinny zostać uwzględnione w trakcie projektowania sieci filtracyjnej. W wielu filtrach ciśnieniowych niemożliwe jest zastosowanie długich grzybków na obrzeżach, o czym zdecydowanie warto pamiętać. Kształt grzybka wpływa natomiast na rozkład medium płuczącego i powierzchnię objętą płukaniem – zdecydowanie przodują tutaj grzybki o kształcie stożkowym.

Budowa dyszy może także umożliwiać jej rozkładanie – to dobre rozwiązanie znacząco ułatwiające czyszczenie grzybków przy wymianie złoża filtracyjnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz