Materiał Partnera

Typy anten satelitarnych

Typy anten satelitarnych

Anteny satelitarne to wciąż nieodłączny widok na polskich osiedlach. Aby móc oglądać programy popularnych sieci telewizyjnych bez żadnych zakłóceń, trzeba podjąć przemyślaną decyzję przed wyborem urządzenia i dodatków do niej. Jakie rodzaje anten satelitarnych są na rynku i czym się od siebie różnią?

Antena satelitarna

Anteny satelitarne służą do tego, aby odbierać sygnał nadawany przez drugą antenę ustawioną w kosmosie. Jest to alternatywa dla telewizji naziemnej, która przesyła w Polsce zaledwie kilka kanałów bardzo słabej jakości. Aby anteny satelitarne mogły działać potrzebne jest do nich kilka akcesoriów. Antena mocowana jest poprzez uchwyt. Potrzebny jest też konwerter, kabel koncentryczny i odbiornik satelitarny. Na rynku mamy przede wszystkim anteny satelitarne offsetowe, paraboliczne i panelowe.

Aby antena satelitarna odbierała sygnał bez zakłóceń, musi być odpowiednio zamontowana i ustawiona. W tym celu, po wyborze urządzenia i nadawcy telewizji, skontaktujmy się z firmą, taką jak Król R. Serwis elektroniki, która dzięki ponad 20letniemu doświadczeniu bez zarzutu montuje, ustawia i reguluje anteny. Dzięki pracy specjalisty mamy pewność, że nasze ulubione kanały telewizyjne będą odbierane bez problemu.

Antena paraboliczna

Starszy typ anteny satelitarnej to ta paraboliczna. Jest ona wycinkiem sfery z konwerterem zamocowanym w centrum – przesłania on więc sygnał z satelity. W przeciwieństwie do anteny offsetowej odkładają się na niej pozostałości opadów atmosferycznych. Odchodzi się już od tego typu anten satelitarnych na rzecz offsetowych ze względu na przestarzałą technologię.

Antena offsetowa

Antena satelitarna offsetowa wyróżnia się tym, że jest płaska. Jej eliptyczny kształt to mniejsza średnica przy lepszej jakości odbieranego sygnału. Dodatkowo przy złych warunkach atmosferycznych nie pozostają na niej woda czy śnieg. Konwerter znajduje się na dolnej części czaszy, co powoduje mocniejsze odbicie wiązki sygnału.

Jeśli decydujemy się na antenę offsetową, zwróćmy uwagę na jej średnicę. Im jest wyższa, tym lepszej jakości sygnał będzie odbierała. Kanały HD potrzebują talerza o szerokości minimum 80 cm.

Dzięki kształtom tej anteny, dobremu jej umiejscowieniu, a także odpowiednio dobranej średnicy talerza mamy pewność, że będziemy bez problemu odbierać ulubione kanały telewizyjne nawet podczas wichury czy śnieżycy.

Wybierając antenę satelitarną skupmy się też na materiale, z jakiego jest zrobiona. Inwestujmy w te ze stali ocynkowanej, pomalowane proszkowo. Aluminiowe mogą szybko ulec zniszczeniu mechanicznemu, np. podczas silnego gradobicia.

Antena panelowa

Antena satelitarna panelowa daje podobnej jakości sygnał, jak ta offsetowa. Jednak jej mały rozmiar i nierozproszone odbicie sprawiają, że jest montowana najczęściej na domkach letniskowych, kamperach czy TIRach. Nie zaleca się montowania jej na domach jednorodzinnych i w blokach, ponieważ odbierany sygnał będzie niewystarczającej jakości na duże odbiorniki.

Opracowanie:
Kraków, os. J. Strusia 10 lok. 53
tel. 12 640 00 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz