Artykuł sponsorowany

Tynkowanie maszynowe — charakterystyka i zalety

Tynkowanie maszynowe — charakterystyka i zalety

Remontowanie wewnętrznych części obiektów budowlanych sprowadza się do wykonywania szeregu różnych prac. Bardzo często w naszych mieszkaniach musimy zmierzyć się niewątpliwie z jedną z nich, czyli tynkowaniem. Istnieje kilka metod nakładania tynku na ściany, z czego najciekawszą wydaje się być tynkowanie maszynowe. Poznajmy nie tylko zalety, ale również charakterystykę tynkowania maszynowego.

Jak wygląda tynkowanie maszynowe krok po kroku?

Tynkowanie maszynowe jest metodą, która pod względem wykonania nie różni się znacząco od tradycyjnego, ręcznej aplikacji tynku, bowiem w obu tych przypadkach pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod tynk. Na początek oczywiście musimy pozbyć się wszelkich pozostałości po starych farbach czy tapetach, a także dokładnie oczyścić powierzchnie ścian z kurzu. Pamiętajmy także, że powierzchnia, na którą będzie nakładany tynk musi być koniecznie sucha i zagruntowana. Następny krok stanowi przygotowanie mieszanki w agregacie oraz umieszczenie jej na ścianach i sufitach dzięki opcji natryskowej.

Ostatnim etapem związanym z maszynowym układaniem tynku jest jego dokładne wygładzenie. Etap ten również dzielimy na kilka następujących po sobie czynności takich jak zaciąganie (czyli wstępne wyrównywanie powierzchni ścian), piórowanie (które z kolei dotyczy wygładzenia pozostałych nierówności) oraz gąbkowanie (gdzie przy użyciu wody oraz gąbki możemy usunąć z warstwy tynku niepotrzebne elementy np. mleczko gipsowe). Po tym wykonaniu tych czynności przystępujemy już do finalnego wygładzenia ścian.

Warto nadmienić, iż całość prac związanych z tynkowaniem maszynowym dobrze jest powierzyć specjalistom z firmy Wido, której siedziba mieści się w Warszawie. Poza samym tynkowaniem firma ta specjalizuje się również w innych rodzajach prac budowlanych i wykończeniowych. W tym miejscu warto też nadmienić, iż bardzo istotne jest, by firma murarska wykonała ściany w pionach i płaszczyznach oraz kątach. Nie będzie wtedy potrzeby prostowania ścian tynkiem, co mogłoby skutkować powstaniem pęknięć lub  odparzeń wskutek konieczności nakładania bardzo grubych warstw tego materiału.

Jakiego rodzaju tynki możemy stosować w tynkowaniu maszynowym?

Jeżeli chodzi o rodzaje tynków, jakie mogą być stosowane w przypadku procesu tynkowania maszynowego, to należy przede wszystkim wspomnieć tutaj o tynkach cementowych, które odznaczają się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia oraz oddziaływanie wilgoci. Inną formą produktu stosowanego w tynkowaniu maszynowym jest tynk wapienny oraz cementowo-wapienny. Nie zapominajmy również o tradycyjnym tynku gipsowym, który z kolei możemy układać na ścianach skonstruowanych z różnych materiałów. W kontekście zalet, jakie niesie za sobą zastosowanie tynkowania maszynowego w pracach remontowych, możemy tu wspomnieć także zarówno o znacznie szybszej aplikacji (która idealnie sprawdzi się w różnych pomieszczeniach), jak i wysokiej jakości tego typu produktów.

Jeśli chodzi o przebieg tynkowania cementowo-wapiennego, to najpierw należy oczyścić ściany, a także odpowiednio zabezpieczyć niepoddawane tynkowaniu powierzchnie takie jak drzwi, okna, brama garażowa czy sufit, który ma zostać w stanie surowym. Następnie trzeba wykonać tak zwany szpryc, czyli obrzutkę cementową oraz tynkowanie ścian, podczas którego należy pamiętać o zatopieniu siatki tynkarskiej na łączeniach różnych materiałów lub na kablach (w miejscach, gdzie są obok siebie rozłożone minimum trzy kable) bądź też na niedawnych pęknięciach lub na uzupełnieniach wykonanych za pomocą pianki. Po zatarciu tynków przystępujemy do wygładzenia ścian za pomocą pacy styropianowej.

Po przetarciu ścian pacą z gąbką uzyskamy efekt bardziej jednolitych i pozbawionych rys struktur tynków. Decydując się na tynkowanie cementowe, warto mieć na uwadze, iż ich jedynym minusem jest częste powstawanie delikatnych rys o charakterze skurczowym. Można je jednak skutecznie zamaskować za pomocą specjalnego gruntu lub farby gruntująco-mostkującej bądź też poprzez uzupełnienie tynków po dziurach lub zmianach elektrycznych. Ten ostatni sposób wymaga jednak dużej wprawy i umiejętności, które posiadają jedynie doświadczeni fachowcy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz