Tynk gipsowy czy tradycyjny?

Tynk gipsowy czy tradycyjny?

Zarówno tynk gipsowy, jak i cementowo-wapienny ma swoje plusy i minusy. Tynk gipsowy nie sprawia kłopotów przy nakładaniu, a sama czynność nie jest czasochłonna. Ściana jest gładka, jednak mniej odporna na uszkodzenia niż w przypadku tynku tradycyjnego. Przeczytaj artykuł i poznaj wady i zalety obydwu rozwiązań. Sprawdź, w jakich pomieszczeniach sprawdzi się tynk tradycyjny, a w jakich tynk cementowo-wapienny.

Tynki gipsowe czy cementowo-wapienne? Różnice, wady i zalety

Tynki gipsowe i tradycyjne, czyli cementowo-wapienne, różnią się sposobem wykonania. Prawidłowe nałożenie tynku gwarantuje, że nie dojdzie do uszkodzeń. Podłoże musi zostać oczyszczone i wysuszone, a także nie może być zmarznięte.

W przypadku tynków cementowo-wapiennych należy pamiętać, by odczekać do położenia kolejnej warstwy. Z kolei tynki gipsowe to tynki jednowarstwowe, które kładzie się szybciej, oczywiście na odpowiednio zagruntowane i wyschnięte podłoże. Ważny jest tu wybór właściwego środka gruntującego.

Tynki cementowo-wapienne mają tendencję do pojawienia się drobnych pęknięć, co jest procesem całkowicie naturalnym. Jeśli chodzi o tynk gipsowy, nie ma mowy o takim problemie, ponieważ nie kurczy się on w trakcie wysychania. W czasie wysychania tynku nie można zapomnieć o wietrzeniu, które uchroni pomieszczenie przed zawilgoceniem.  

Cement i gips inaczej reagują na wilgoć. Cement wolniej chłonie wilgoć w porównaniu do gipsu, ale gips szybciej ją oddaje, dlatego pozwala utrzymać wilgotność w pomieszczeniu na odpowiednim poziomie, co jest dużym plusem. Tynki gipsowe są polecane szczególnie dla alergików i uważane za zdrowe i ekologiczne.

Z kolei do zalet tynków cementowo-wapiennych należy większa wytrzymałość na uszkodzenia. Tynki gipsowe nie są polecane w pomieszczeniach narażonych na uszkodzenia, takich jak np. pomieszczenia gospodarcze, garaże, warsztaty.

Jeśli zależy nam na gładkiej powierzchni, lepiej zdecydować się na tynki gipsowe. By jeszcze wyrównać powierzchnię, kładzie się cienką warstwę gładzi gipsowej. Powierzchnia tynku tradycyjnego jest chropowata przez zawartość wapna, cementu i piasku, i nawet po wygładzeniu pozostaje szorstka, jednak tu również może pomóc gładź gipsowa położna dwukrotnie.

Gdzie sprawdzą się tynki tradycyjne?

Tynki cementowo-wapienne polecane są do pomieszczeń nie tylko suchych, ale także o zwiększonej wilgotności powietrza czy narażonych na uszkodzenia. Tynki tradycyjne można zastosować zarówno w łazienkach, basenach czy suszarniach, w których wilgotność jest na wysokim poziomie, jak i warsztatach czy korytarzach, w których istnieje większe ryzyko uszkodzenia powierzchni. W dodatku sprawdzą się również tam, gdzie potrzeba wyrównać krzywizny.

Gdzie położyć tynk gipsowy?

Niektórzy mogą obawiać się położenia tynku gipsowego w pomieszczeniach narażonych na wilgoć (np. w łazience, suszarni itp.), w których może dojść do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni oraz łuszczenia się powierzchni. Okazuje się jednak, że nie ma przeciwskazań do tynków gipsowych w łazienkach pod warunkiem, że wilgotność powietrza nie przekroczy 70%, co jednak nie jest możliwe w warunkach domowych. Tynki gipsowe szybko chłoną wilgoć, ale równie szybko ją oddają, co jest korzystne.

Zdecydowanie tynki gipsowe nie są polecane w pomieszczeniach często używanych czy narażonych na pojawienie się uszkodzeń mechanicznych, np. w korytarzach, garażach, warsztatach. W tego typu miejscach specjaliści zdecydowanie doradzają tynk tradycyjny, czyli tynk cementowo-wapienny, który jest wytrzymały i trwały.

Poznaj zalety tynku dekoracyjnego.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz