Artykuł sponsorowany

Tympanometria czyli nieinwazyjne badanie słuchu

Tympanometria czyli nieinwazyjne badanie słuchu

Tympanometria jest obiektywnym badaniem słuchu, które pozwala wykryć wysiękowe zapalenie ucha środkowego oraz niedosłuchy. Badanie tympanometryczne dosyć często jest przeprowadzane u dzieci poniżej 5 roku życia. Wynik badania ma formę wykresu. W dzisiejszym artykule omówimy nieco bliżej specyfikę badania oraz to, w jaki sposób należy analizować wyniki tympanometrii.

Na czym polega tympanometria

Tympanometria to nieinwazyjna metoda badania słuchu. Jest ona szczególnie przydatna w przypadku diagnostyki niedosłuchów oraz zapalenia ucha środkowego u dzieci. Podczas badania rejestrowane jest wychylenie błony bębenkowej, która oddziela przewód słuchowy od ucha środkowego. Badanie ma charakter metody obiektywnej. Oznacza to, że wynik jest oparty na tzw. danych mierzalnych, a nie na subiektywnych odczuciach pacjenta. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie badania u najmłodszych pacjentów.

Wskazania do przeprowadzenia badania

Tympanometria umożliwia stwierdzenie następujących nieprawidłowości:

  • niedosłuchy(typ przewodzeniowy, odbiorczy – ślimakowy, pozaślimakowy oraz ośrodkowy),

  • wysiękowe zapalenie ucha środkowego,

  • przebicie błony bębenkowej,

  • niedrożność trąbki Eustachiusza,

  • obecność płynu w jamie bębenkowej,

  • bezpowietrzność,

  • porażenie nerwu twarzowego.

Przebieg badania

W trakcie badania tympanometrycznego do ucha pacjenta wprowadzana jest sonda wyposażona w zaślepkę uszczelniającą kanał słuchowy. Sonda zostaje następnie podłączona do tzw. tympanometru. Urządzenie generuje bodźce dźwiękowe jak również zmienia wartość ciśnienia. Jednocześnie rejestruje odchylenia błony bębenkowej oraz reakcje mięśnia strzemiączkowego. Czas badania wynosi kilkanaście minut. Nie jest ono bolesne, choć może powodować uczucie dyskomfortu w związku ze zmianą natężenia hałasu oraz ciśnienia. W trakcie badania pacjent nie powinien mówić ani przełykać. Jest to szczególnie istotne w przypadku najmłodszych. Dlatego w tym miejscu bardzo istotna staje się rola rodziców, którzy muszą odpowiednio przygotować swoją pociechę pod kątem mentalnym.

Wyniki badania

Wynikiem tympanometrii jest wykres przedstawiający krzywą, która jest zapisem odchyleń błony bębenkowej. Krzywa ta może przybierać kilka typowych kształtów. Na prawidłowym wykresie szczyt krzywej wypada ponad wartością ciśnienia „0”. Płaska linia może oznaczać obecność wysięku w uchu środkowym, jak również całkowitą niedrożność trąbki słuchowej. Płaska linia niemal na pewno wskazuje na wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Krzywa ze szczytem wyraźnie przesuniętym w lewo może wskazywać na nieprawidłową pracę trąbki słuchowej. Przyczyną może być częściowa niedrożność trąbki. W tym przypadku możliwe jest też wklęśnięcie błony bębenkowej. Taki obraz krzywej może być również spowodowany przerostem trzeciego migdałka.

Tympanometria to specjalistyczne badanie, które należy wykonać w profesjonalnym gabinecie. W celu przeprowadzenia badania warto zgłosić się do Przychodni Laryngologicznej NZOZ OMEGA sp. j. w Radomiu, gdzie lekarz specjalista będzie w stanie wykonać tympanometrię oraz dokonać interpretacji wyników.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz