Artykuł sponsorowany

Tyczenie obiektów budowlanych

Tyczenie obiektów budowlanych

Szczegółowe pomiary dokonywane przed rozpoczęciem działań budowlanych gwarantują, że konstrukcja będzie w odpowiedniej odległości od innych, bliskich jej budynków oraz, że jej wymiary będą zgadzały się z planem budowy. Opisywany w artykule proces polega na obliczaniu wymiarów w terenie oraz utrwaleniu głównych osi obiektu budowlanego tak, aby prowadzone później prace budowlane mogły być wykonane zgodnie z ustalonym wcześniej projektem. To, jak skomplikowany będzie etap tyczenia i jak długo potrwa, zależy między innymi od ilości kondygnacji w budynku i zróżnicowania terenu oraz stawianej konstrukcji.

Bez przeprowadzenia i akceptacji tego etapu przez geodetę nie ma możliwości usytuowania projektu budowlanego na działce i przejścia do kolejnej fazy. Geodeta nie wyznacza szczegółowych punktów, takich jak np. pomieszczenia wewnętrzne. Tyczeniu podlegają jedynie główne osie budynku, a także najistotniejsze punkty planowanego obiektu.             

Oprócz tyczenia obiektów budowlanych istnieje także tyczenie obiektów liniowych. Polega ono na wyznaczeniu punktów węzłowych i zaznaczeniu punktów załamania osi przebiegu.

Jak przygotować się do procesu wyliczeń geodezyjnych? Krok po kroku...        

Oto poszczególne etapy tyczenia obiektów:    

  • Rejestracja prac w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.      
  • Opracowanie projektu tyczenia przez wyznaczonego geodetę.          
  • Fizyczne wytyczenie obiektu w terenie.        
  • Przekazanie wykonanego przez geodetę szkicu tyczenia inwestorowi i dokonania wpisu do dziennika budowy.
  • Po wykonaniu powyższych czynności następuje złożenie pełnego operatu geodezyjnego w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.  

Komu zlecić tyczenie obiektu budowlanego?  

Geodeta Piotr Waligóra prowadzi kompleksowe obliczenia w zakresie tyczenia i pomiarów powykonawczych sieci uzbrojeń terenu, tyczenia obiektów budowlanych, a także niezbędnych w dalszej części budowy pomiarów kontrolnych przemieszczeń i odkształceń.         

Rozsądnie jest wybrać doświadczonego wykonawcę pomiarów geodezyjnych, który będzie uczestniczył w prowadzeniu budowy od początku do końca. Należy tu zwrócić szczególną uwagę na to, że prowadzone w kolejnych fazach pomiary kontrolne przemieszczeń i odkształceń oraz pomiary inwentaryzacyjne są kluczowe w osiągnięciu profesjonalnych rezultatów i powinny być przewidziane w projekcie budowlanym. Szukając specjalisty można być pewnym, że usługi geodezyjne świadczone w Jaśle przez Piotra Waligórę gwarantują jakość i precyzję.    

Wykonywane przez geodetę obliczenia i ich rezultaty powinny być zapisane w tak zwanym operacie geodezyjnym. Jest to jeden z dokumentów będących częścią dokumentacji budowy. Państwowa Ewidencja Gruntów i Budynków po udostępnieniu jej dokumentów budowy nanosi te obliczenia na plan zasadniczy, czyli tak zwaną Podstawową Mapę Kraju. Jest to ostatni etap tyczenia.

Opracowanie:
Jasło, Lwowska 49E lok. 42
tel. 512 209 371
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz