Artykuł sponsorowany

Tyczenie budynku przy wznoszeniu domu

Tyczenie budynku przy wznoszeniu domu

Geodeta przy budowie domu wykonuje przeważnie kilka bardzo istotnych czynności. Sporządza mapy do celów projektowych, zajmuje się inwentaryzacją powykonawczą, ale przede wszystkim jednak musi dokonać tyczenia budynku w terenie. W ten właśnie sposób określa się dokładnie najważniejsze punkty, w jakich znajdą się elementy konstrukcyjne powstającego dopiero obiektu.

Po co wykonuje się tyczenie budynku?

Sporządzenie projektu budowy domu jednorodzinnego to przygotowanie rzutu, który następnie wykorzystywany jest przy pracach związanych ze wznoszeniem elementów konstrukcyjnych. Zanim jednak zostaną one umieszczone w konkretnych obszarach działki, niezbędne jest ich wytyczenie w terenie przez geodetę. Tylko taka metoda zapewnia maksymalną dokładność i zgodność z założeniami projektowymi. Dzięki tyczeniu budynek zachowa pożądane parametry, które zostały podane w planach jego budowy, a także będzie umiejscowiony tak, by nie kolidował z innymi obiektami na działce.

Obecnie tyczenie budynku przez geodetę jest przy konstruowaniu domu jednorodzinnego wymagane przepisami. Wytyczyć należy również przyłącza, co także dobrze jest zlecić firmie świadczącej usługi geodezyjne. Jedną z nich jest Geocentrum, które działa w branży od wielu lat, zapewniając swoim klientom precyzję i terminowość przy wykonywanych pomiarach w terenie i innych pracach geodezyjnych. Wykorzystuje do tego nowoczesne metody gwarantujące dokładność przeprowadzonych czynności. W jaki zatem sposób wykonuje się tyczenie budynku?

Jak geodeta wytyczy budynek w terenie?

Każdy dom jednorodzinny ma swoje istotne punkty. Są to miejsca, które stają się kluczowe np. dla przenoszenia obciążeń w trakcie eksploatacji budynku. Zadaniem geodety jest te punkty wytyczyć na placu budowy. Decyzję o tym, jakie dokładnie będą to miejsca, specjalista konsultuje z kierownikiem budowy. Po dokonaniu ustaleń w tym zakresie geodeta przystępuje do umiejscowienia w gruncie reperów oraz kołków w punktach charakterystycznych budynku.

Są one związane z jego osią, a także narożnikami. Punktów tych może być nawet kilkanaście, co uzależnione jest od charakterystyki projektu domu. Oprócz wspomnianej metody kołkowej geodeta może też dokonać tyczenia budynku poprzez stworzenie tzw. ław drutowych. To konstrukcje składające się z palików geodezyjnych umieszczonych w wyznaczonych punktach działki i łączącego je specjalnego drutu. Odpowiednio wytyczony w terenie dom jednorodzinny jest konstruowany przez ekipę budowlaną szybko i przede wszystkim zgodnie z projektem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz