Materiał Partnera

Tworzywa sztuczne w przemyśle odzieżowym

Tworzywa sztuczne w przemyśle odzieżowym

Tworzywa sztuczne są obecne niemal w każdej możliwej do pomyślenia dziedzinie naszego życia. Odzież natomiast to dziedzina, w której obecność tworzyw sztucznych jest chyba tak samo powszechna, co niezauważalna. Powszechność ich zastosowania sprawia bowiem, że uznajemy je za coś oczywistego, aż chciałoby się powiedzieć: „naturalnego”. Tymczasem tworzywa sztuczne w przemyśle odzieżowym to od początku do końca efekt pracy człowieka i wytworzonych przez niego maszyn.

Sztuczne czy syntetyczne

Przymiotnik „sztuczny” jest w przypadku odzieży terminem cokolwiek zwodniczym. Włókna, z których wykonana jest miażdżąca większość ubrań, dzielą się na naturalne (jak bawełna czy jedwab), sztuczne i syntetyczne. Tymczasem włókna sztuczne to przetworzone chemicznie włókna naturalne, np. celulozowe, i tylko w przypadku włókien syntetycznych możemy mówić o… tworzywach sztucznych. Uff, można się pogubić!

Pierwszym włóknem syntetycznym – a więc wyprodukowanym z tworzywa sztucznego – był nylon. Jest lekki, wytrzymały, łatwo się pierze, trudno gniecie i szybko wysycha. To zresztą cechy właściwe też wielu innym włóknom z tworzyw sztucznych – i stąd właśnie tak wielka ich popularność.

Nylon jest gatunkiem poliamidu. Poliamid zaś w postaci mikrowłókien dodawany jest do bardzo wielu różnych wyrobów odzieżowych pod nazwą zwyczajnie niespolszczonej… mikrofibry. Inną dużą grupą tworzyw sztucznych w postaci włókien są poliestry, w wysokim stopniu odporne na działanie światła, wody i czynników chemicznych, jak również na gniecenie, ścieranie i rozrywanie. Wykorzystuje się je głównie zatem w produkcji odzieży wierzchniej, ale dodatki z tworzyw sztucznych można też stosować w mieszankach z innymi włóknami w wyrobie innych ubrań, a także bielizny.

Włókna do zadań specjalnych

Bez tworzyw sztucznych nie byłoby odzieży „do zadań specjalnych”. Polar na przykład wykazuje lepsze właściwości termoizolacyjne od wełny, znalazł więc zastosowanie w ubraniach na zimę. Wysoka sprężystość włókien elastanowych z kolei ma znaczenie w wyrobie wygodnych ubrań sportowych. Również kostiumy kąpielowe i stroje do nurkowania powstają z przerobionych tworzyw sztucznych, np. lycry czy poliuretanu, z którego często też tworzy się rozmaite wypełnienia. Odznaczający się natomiast nieprzeciętną wytrzymałością kevlar wykorzystuje się do produkcji m.in. kamizelek kuloodpornych czy specjalistycznych kombinezonów roboczych.

Wyroby okołoodzieżowe

Z winylu i innych sztucznych materiałów, już niekoniecznie w postaci włókien, tworzy się rozmaite dodatki – jakże ważne dla świata mody. Buty, torebki, ale też np. spódniczki czy marynarki, choć to już akurat raczej moda z wybiegów, a nie ubrania codziennego użytku. W tych ostatnich jednak również można znaleźć mnóstwo elementów wykonanych w całości z tworzyw sztucznych. – Plastikowe guziki, suwaki, klamerki, sprzączki są tak powszechne, że niemal nigdy nie myślimy o tym, z czego są wykonane. A to przecież także tworzywa sztuczne! – mówi przedstawiciel specjalizującej się w dodatkach kaletniczych firmy Dkal. Nie wspominając nawet już o plastikowych wieszakach, na których ubrania wiszą nie tylko w naszych domach, ale też w każdym sklepie z odzieżą…

Oceń artykuł (16)
1.9
Komentarze
Dodaj komentarz