Twój pies ma padaczkę? Sprawdź, jak mu pomóc

Twój pies ma padaczkę? Sprawdź, jak mu pomóc

Padaczka to uciążliwa choroba, która dotyka również zwierzęta. Zwykle pojawia się niespodziewanie i stanowi zagrożenie dla życia zwierzaka. Niektóre rasy psów są szczególnie podatne na występowanie epilepsji. Twój pupil cierpi z powodu niekontrolowanych ataków? Nie panikuj i przekonaj się, jak mu pomóc. Sprawdź, jak wygląda padaczka u psa i kiedy należy podjąć leczenie.

Co wywołuje padaczkę u psa?

Przyczyny padaczki u psa właściwie nie są do końca znane. Na wstępie należy zaznaczyć, że można podzielić chorobę na dwa rodzaje. Epilepsja u psów może być wrodzona i pojawić się już wieku młodzieńczym. Choroba wynika prawdopodobnie z genetycznych uwarunkowań. Najczęściej występuje u owczarków belgijskich, niemieckich i collie, a także sznaucerów miniaturowych, labradorów, spanielów, jamników, pudli i seterów irlandzkich.  

Padaczka może być również wtórna, wtedy jej przyczyną są choroby mózgu, w tym zapalenie mózgu i opon mózgowych. Powodem mogą być również wady wrodzone oraz nowotwory. Warto zaznaczyć, że u niektórych psów chorujących na cukrzycę, anemię, choroby serca, nerek lub wątroby obserwuje się też drgawki niepadaczkowe. Wtedy przyczyną może być np. niski poziom glukozy we krwi, niedotlenienie lub zatrucie.

Jak wygląda padaczka u psa?

Sprawdź charakterystyczne objawy padaczki u psa, które weterynarze dzielą na trzy fazy:

  1. Faza pierwsza, inaczej zwiastunowa – pies staje się nadpobudliwy, nie może znaleźć sobie miejsca, a nawet chowa się po kątach lub przeciwnie – szuka kontaktu z właścicielem. Tak zwana aura ma miejsce na kilka minut, a nawet kilka godzin, przed atakiem.
  2. Faza druga, czyli właściwy atak padaczki u psa – ta faza może być krótka lub długa. Jeśli drgawki są niewielkie, zazwyczaj pies jest przytomny i po zakończeniu ataku znów zachowuje się normalnie. Jeśli atak jest poważny i trwa zdecydowanie dłużej, pies traci kontakt. Pojawiają się silne drgawki, gwałtowne i niekontrolowane ruchy całego ciała, dodatkowo nasz pupil może piszczeć, ślinić się lub kłapać zębami.
  3. Trzecia faza, czyli faza końcowa – jej intensywność i długość zależy od tego, ile trwała faza właściwa. W przypadku delikatnego napadu pies może być przez chwilę oszołomiony i zdezorientowany, natomiast jeśli drgawki były intensywne, faza końcowa może przeciągnąć się przez kilka dni. Zazwyczaj pies traci apetyt i ma problemy ze wzrokiem, utrzymaniem równowagi i oddawaniem moczu.

Co robić w czasie ataku epilepsji?

Przede wszystkim zachowaj spokój i nie próbuj na siłę zatrzymać ataku. Po pierwsze, jeśli drgawki już się pojawią i pies zaczyna wykonywać nieskoordynowane ruchy, postaraj się usunąć wszystkie niebezpieczne i ostre przedmioty, które znajdują się w pobliżu i mogą stanowić zagrożenie. Odsuń krzesła lub podłóż poduszkę, jeśli pies dostał ataku, leżąc na kanapie.

Nigdy nie próbuj zabezpieczać języka czy warg pupila, ponieważ pies może cię pogryźć. Zwierzę w czasie napadu nie jest świadome tego, co robi. Usuń wszystkie przedmioty, które czworonóg mógłby przez przypadek połknąć.

Jeśli atak pojawił się pierwszy raz, poczekaj aż zwierzę się uspokoi, po czym obserwuj pupila i niezwłocznie umów się na wizytę do weterynarza. Lekarz dokładnie zdiagnozuje chorobę.

Jeśli nie jest to pierwszy atak padaczki, możesz zastosować specjalny doodbytniczy aplikator leku przeciwpadaczkowego, który przepisze weterynarz. Gdy drgawki ustąpią, pozwól zwierzęciu na wyciszenie, najlepiej zamknij drzwi i zasłoń rolety w pokoju, w którym pies przebywa.

Jak leczyć padaczkę u czworonoga?

Leczenie padaczki u psa polega na leczeniu objawów. Warto pamiętać, że podjęcie terapii jest konieczne, gdy u twojego pupila napady epilepsji zdarzają się częściej niż raz w miesiącu. Niepokojące są również serie ataków powtarzające się co kilka dni lub bardzo długie ataki trwające nawet ponad 30 minut.

Lekarstwa w przypadku padaczki u psów muszą być dobrane indywidualnie do rasy. Zwykle są to leki przeciwzapalne. Niestety mogą pojawić się skutki uboczne w postaci osłabienia czy spadku aktywności, jednak jeśli leczenie przynosi rezultaty, stopniowo można zmniejszać podawaną dawkę, oczywiście pod kontrolą lekarza.

Warto zwrócić uwagę, że epilepsja u psa może pojawić się również pod wpływem stresu, szczególnie w okresie Sylwestra. U zdrowych czworonogów głośne fajerwerki powodują panikę, a u chorych poważne drgawki. Wtedy po konsultacji z lekarzem wraz z lekiem przeciwpadaczkowym można dodatkowo podawać środki uspokajające dobrane indywidualnie.  

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz