Materiał Partnera

Tuning ciężarówek – w co warto zainwestować?

Tuning ciężarówek – w co warto zainwestować?
Tuning ciężarówek dokonywany jest nie tylko ze względów estetycznych, ale bardzo często także w celu zwiększenia komfortu użytkowania pojazdu i zmniejszenia jego kosztów eksploatacyjnych. Podobnie jak w przypadku tuningu samochodów osobowych nietrudno popuścić wodze fantazji, ale niektóre z elementów są dużo bardziej opłacalne niż pozostałe – niosą za sobą pewne wymierne, dostrzegalne niemal od razu korzyści, które powinien rozważyć każdy odpowiedzialny spedytor.

Po co tuningować ciężarówki?

Tuningowanie to z angielskiego „regulacja” lub „strojenie”. Zapoznając się z metodami, jakie stosują osoby tuningujące pojazdy łatwo zrozumieć, skąd wzięła się taka etymologia. Cały proces ma na celu dostosowanie samochodu – także ciężarowego – do konkretnej, oryginalnej wizji. Skupia się nie tylko na przemianach wizualnych, ale także zmianie parametrów czy osiągów danego egzemplarza samochodu. Zazwyczaj tuning związany jest z osobistymi preferencjami posiadacza danego pojazdu, któremu może zależeć na konkretnej kolorystyce czy dodatkach, ale czasem istotniejsze są względy ekonomiczne. Dla przykładu – ciężarówki wyposażone w odpowiednio dopasowany spojler charakteryzują się mniejszym spalaniem, co w dłuższej perspektywie czasowej może oznaczać istotne oszczędności dla firmy transportowej. Projektowaniem i montażem także spojlerów w ciężarówkach zajmuje się firma Multi‐Plast, która dzięki swoim ponad dwudziestoletnim doświadczeniu stanowi idealny wybór dla wszystkich amatorów tuningu.

Spojlery dachowe na samochodzie ciężarowym

Jednym z najpopularniejszych elementów tuningowych, jeśli chodzi o samochody ciężarowe, są spojlery dachowe. Ich cel jest zasadniczo jeden – mają za zadanie ograniczyć ilość paliwa zużywanego przez pojazd. Zastosowanie spojlera zmniejsza opory powietrza, przez co silnik samochodu ciężarowego może wykonać mniejszą pracę i tym samym zmniejszyć spalanie. Spojlery mogą zostać zastosowane w dowolnych ciężarówkach, niezależnie od ich wieku. Przydadzą się zarówno w tych zupełnie nowych, jak i eksploatowanych od dłuższego czasu. Praktyka pokazuje jednak, że bardzo często kierowcy pozwalają sobie na znacznie więcej niż praktyczne podejście do tematu. Montowanie fantazyjnych, rozbudowanych spojlerów nawiązujących swym kształtem i kolorem do przedniej części kabiny to norma. Koszt takiej modyfikacji zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć – oraz w jakie dodatki ma zostać wyposażony spojler dachowy. Wzrost jego wartości wiąże się przede wszystkim z zamontowaniem oświetlenia czy diod LED.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz