Materiał Partnera

Trwałe powłoki na bazie polimerów fluorowych

Trwałe powłoki na bazie polimerów fluorowych

Na co dzień większość produktów codziennego użytku przyjmujemy jako pewnik, takie są i takie powinny być, nie zastanawiamy się do końca czym są pokryte, po prostu znamy jakąś nazwę i wiemy, że patelnia czy toster z taką powłoką wykazały się w nas wysokim poziomem trwałości. Powłoki na bazie polimerów fluorowych są od dawna z powodzeniem wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, w związku z czym często nawet nie mamy pojęcia, że mamy w domu sprzęt lub drobniejsze elementy nimi pokryte. Do tworzenia pokryć wykorzystuje się takie materiały jak: Teflon, Xylan, Ilaflon, Halar oraz Rilsan. W ich zastosowaniu najważniejsza jest jakość, konieczne jest więc jej stałe monitorowanie i kontrolowanie procesów produkcyjnych.

Jak przebiega nakładanie powłok?

Nakładanie powłok fluorowych jest procesem wymagającym dokładności i doświadczenia. W pierwszej kolejności powierzchnia zostaje odpowiednio przygotowana. W tym celu przeprowadza się jej odtłuszczenie, odgazowanie oraz rozwinięcie do odpowiedniej mikro-chropowatości. Tzw. Powłoki teflonowe, bo tak nazywa się je potocznie, nakładane są poprzez specjalistyczną obróbkę termiczną. Polimeryzacja przebiega w temperaturach w zakresie od 200 do 420 stopni Celsjusza. W zależności od urządzeń, jakimi dysponuje firma, z  której usług postanowimy skorzystać możemy poddać pokryciu powłoką elementy o różnej wielkości.

Kiedy powłoki fluorowane znajdują zastosowanie?

Powłoki na bazie polimerów fluorowych znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Co ważne wraz z rozwojem produkcji różnych produktów i przedmiotów zakres ich wykorzystania nieustannie rośnie. Świetnie sprawdzają się one w miejscach, gdzie zachodzą niekorzystne zjawiska, które mogą przyspieszać proces ich niszczenia. Mowa tu o konieczności częstego mycia, sklejaniu się, nadmiernie dużym tarciu, czyszczeniu, zatykaniu, korozji chemicznej czy korozji atmosferycznej. W takich przypadkach nakładanie powłok jest uzasadnione ekonomicznie. Powłoki fluorowane wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu takich jak cukiernictwo i piekarnictwo, przemysł spożywczy, chemiczny, gumowy, lakiernie mokre, mleczarstwo, przemysł opakowań, tekstylny, poligrafia, oczyszczanie ścieków. Z pewnością z biegiem czasu pojawi się wiele dodatkowych ciekawych zastosowań.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz