Artykuł sponsorowany

Trudna praca tartacznika

Trudna praca tartacznika

Praca w tartaku jest niebezpieczna i ciężka. Jej specyficzne i trudne warunki wymagają od pracowników określonych cech, takich jak szeroka wiedza, którą trzeba szybko przyswajać, skupienie, duża siła fizyczna oraz precyzja w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Nie każda osoba posiada predyspozycje na tartacznika. Tu liczy się pasja i chęć do ciężkiej pracy.

Wymagania do pracy w tartaku

Drewno to cenny i szlachetny surowiec, który należy traktować w szczególny i odpowiedzialny sposób. Wymaga odpowiedniego przygotowania do dalszej obróbki, a jego wysoka jakość jest związana z całym procesem technologicznym i obowiązującymi normami jakościowymi. Nie ma tu miejsca na jakiekolwiek błędy. Dlatego od kandydata, który chce pracować w tartaku, takim jak np. Tartak Dąb w Bolszewie, wymaga się posiadania szerokiej wiedzy, którą powinien przyswajać w dość szybkim tempie, dokładności oraz precyzji w wykonywaniu zadań. Osoba taka musi cechować się wysoką sprawnością psychofizyczną i manualną, spostrzegawczością oraz dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową. Mile widziana jest zręczność, mocne ręce i nogi, jak też zdolność adaptacji do zmieniających się warunków pracy.

Obowiązki tartacznika i warunki pracy

Praca w tartaku odbywa się w trudnych i niebezpiecznych warunkach, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników, zarówno na świeżym powietrzu i w zamkniętych pomieszczeniach. Obsługując różnego typu urządzenia i maszyny, pracownicy są narażeni na wszelkiego rodzaju urazy, pylenie, wibracje, drgania oraz duży hałas. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie  odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej, takiej jak buty ochronne z twardymi czubkami, rękawice przeciwwibracyjne, słuchawki, okulary i maski ochronne oraz kaski. To wyposażenie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywania obowiązków, których tartacznikom nie brakuje. Pracownicy zajmują się przyjmowaniem surowca i przygotowaniem go do obróbki. Jednak przed rozpoczęciem całego procesu drewno poddawane jest ocenie. Tartacznik sprawdza czy nadaje się do obróbki, czy nie jest zbyt suche lub zbyt wilgotne. Jeśli wszystko jest w porządku, materiał idzie do przerobienia.

Co się robi w tartaku?

Obecność wielu specjalistycznych maszyn i sprzętów daje możliwość wyprodukowania  rożnego rodzaju wyrobów tartacznych, wykorzystywanych w budownictwie i przemyśle meblowym. Surowe drewno przekształcane jest w tarcicę budowlaną, z której powstają więźby dachowe i drewno konstrukcyjne: łaty, bale czy krawędziaki. W Tartaku Dąb powstaje też tarcica meblowa oraz drewno podłogowe. Wszystkie materiały są wykonane m.in. z buku, jesionu, klonu czy sosny. Dodatkowo można tam nabyć brykiet.

Oceń artykuł (3)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz