Materiał Partnera

Trawa z rolki czy z siewu?

Trawa z rolki czy z siewu?

Osoby posiadające ogrody często za najistotniejszy jego punkt uznają zadbany i zielony trawnik. Równy jak dywan trawnik jest powodem do dumy właściciela każdego ogrodu, jednak założenie go i regularna pielęgnacja wymaga nie lada poświęceń. Zakładając trawnik, ma się dwie możliwości – położenie trawy z rolki lub zasianie jej w tradycyjny sposób. Obydwie metody są dobre i mają swoje wady i zalety, więc należy je dopasować do swoich potrzeb.

Jak założyć trawnik?

Podstawową metodą na zakładanie trawnika jest klasyczna metoda siewu. Zakładanie trawników z siewu musi być jednak przeprowadzone w umiejętny sposób, jeśli chce się osiągnąć rezultaty zbliżone do tych, które osiągają profesjonalni ogrodnicy. Jak wskazują specjaliści z firmy Bałys Ogrody, jeśli ktoś nie ma czasu na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac związanych z dbaniem o nowo rosnącą trawę, o wiele lepiej zdecydować się na zakładanie trawników z rolki, co znacząco ułatwi cały proces. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma metodami jest to, że nowo rosnąca trawa wymaga bardzo intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych w pierwszych miesiącach rośnięcia: przygotowania podłoża, a także pieczołowitego nawadniania, nawożenia, a także innych zabiegów. Efektem tego, że nie dopilnuje się wszystkich niezbędnych aspektów związanych z dbaniem o rosnącą trawę, jest to, że nie uzyska się satysfakcjonującej gęstości trawnika, a nawet pojawią się na nim chwasty. Zakładanie trawników z rolki ułatwia sprawę, gdyż trawa jest już rozwinięta, przez co jest gęsta i odpowiednio odżywiona, a rolą właściciela trawnika jest tylko dopilnowanie odpowiedniego ukorzenienia się trawy. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest także to, że można o wiele szybciej cieszyć się zielonym i gęstym trawnikiem.

Jak dbać o trawniki?

W pierwszych miesiącach i latach istotne jest regularne nawożenie trawników, aby mogły się dobrze ukorzenić. Ponadto istotne jest regularne przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak areacja trawników, czyli głębokie nakłuwanie darni mające na celu napowietrzenie i spulchnienie gleby, a także wertykulacja trawników, która ma na celu usunięcie uschniętych fragmentów trawnika.

Opracowanie:
Stobrawa, Jakuba Kani 17 lok. 1
tel. 721 126 607
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz