Artykuł sponsorowany

Transport zwłok – Zakład Usług Pogrzebowych Janusz Piskorski – Jakie dokumenty wymagane są przy sprowadzaniu ciała z zagranicy?

Transport zwłok – Zakład Usług Pogrzebowych Janusz Piskorski – Jakie dokumenty wymagane są przy sprowadzaniu ciała z zagranicy?

W przypadku śmierci bliskiej osoby, często czujemy bezradność, bezsilność wobec pustki, która zagościła w naszych sercach. Do tego niekiedy pojawia się przerażenie, pytanie co teraz? Co zrobić? „Paraliż” jest jeszcze większy gdy musimy sprowadzić ciało zmarłego z zagranicy. Zakład Pogrzebowy Janusz Piskorski z należytą powagą, szacunkiem i zgodnie z obowiązującym prawem pomoże zadbać o bezpieczny transport zwłok, również z zagranicy.

Transport zmarłego – o czym trzeba pamiętać?

Transport zwłok nie może odbywać się „w dowolny sposób”. Przewóz zwłok i szczątków ludzkich jest kontrolowany i nadzorowany przez państwowy powiatowy lub graniczny inspektorat sanitarny, który musi wydać stosowne zaświadczenie lub pozwolenie na transport zwłok. Stojąc w obliczu konieczności zorganizowania transportu zwłok, a tym bardziej przewiezienia zwłok zza granicy, dobrze całą ceremonię pogrzebu, formalności, organizację transportu a nawet pomoc w organizacji konsolacji (stypy) zlecieć jednemu zakładowi pogrzebowemu. Dobrym przykładem, jeśli chodzi o zapewnienie kompleksowych usług pogrzebowych, w tym międzynarodowego transportu zwłok jest Zakład Usług Pogrzebowych w Nysie Janusza Piskorskiego.

W przypadku transportu międzynarodowego zwłok, poza odpowiednim zabezpieczeniem zwłok należy dopilnować szeregu formalności. Naprawdę w chwili tragedii najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego i doświadczonego personelu, który dyskretnie, z zachowaniem etyki zawodowej, z szacunkiem zarówno dla osoby zmarłej, jak i pogrążonej w żałobie rodzinie pomoże przejść przez te ciężkie chwile w życiu. W Domu Pogrzebowym w Nysie - Janusza Piskorskiego, rodzina zlecająca usługę czy to organizacji uroczystości pogrzebowych, czy transportu zwłok zawsze traktowana jest przez pracowników z należytym szacunkiem i zrozumieniem.

Jak przebiega sprowadzanie zwłok z zagranicy od strony prawnej?

Chcąc sprowadzić zwłoki i szczątki z zagranicy celem pochówku należy uzyskać dwa rodzaje dokumentów. Jednym z nich jest pozwolenie starosty właściwego ze względu na miejsce, w którym zwłoki i szczątki mają być pochowane. Pozwolenie to wydawane jest po porozumieniu z właściwym państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym. Drugim dokumentem jest zaświadczenie polskiego konsula, wydane po przedstawieniu pozwolenia stwierdzającego, że zwłoki i szczątki mogą być sprowadzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pozwolenia i zaświadczenia mogą być wydane na wniosek uprawnionych osób. Dokumenty mogą być wydane na wniosek pozostałego małżonka(i) osoby zmarłej, krewnego zstępnego (potomka w linii prostej tj.: dziecko, wnuk, prawnuk itd.), krewnego wstępnego (a mianowicie przodka w linii prostej: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, itd.). Innymi osobami mogącymi złożyć wniosek o sprowadzenie zwłok z zagranicy mogą być krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia oraz osoby dobrowolnie do tego zobowiązujące się. Zezwolenie wydawane jest niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie pozwolenia / zaświadczenia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać