Artykuł sponsorowany

Transport zwłok z zagranicy - co warto wiedzieć?

Transport zwłok z zagranicy - co warto wiedzieć?

Śmierć bliskiej osoby to zawsze tragiczny moment w życiu jego bliskich. Sytuacja jest dodatkowo stresująca, gdy zgon nastąpił za granicą. Sprowadzenie ciała osoby zmarłej wiążę się z dopełnieniem szeregu formalności. Kto może wystąpić o zgodę na sprowadzenie zwłok? Jakie zezwolenia trzeba uzyskać? Tego dowiemy się w poniższym artykule.

Na czyj wniosek wydawane są pozwolenia?

Sprowadzenie zwłok z zagranicy nie obędzie się bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Takie zaświadczenie może zostać wydane na wniosek:

  • małżonka osoby zmarłej,
  • krewnego zstępnego (dziecko, wnuk, prawnuk),
  • krewnego wstępnego (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie),
  • krewnego bocznego do czwartego stopnia pokrewieństwa,
  • powinowatego w linii prostej do pierwszego stopnia.

O pozwolenie może także ubiegać się właściwy organ wojskowy w stosunku do osób wojskowych zmarłych w czynnej służbie wojskowej.

Zgoda na sprowadzenie zwłok

Aby rozpocząć procedurę sprowadzenia ciała zmarłego bliskiego, należy udać się do urzędu miasta i tam złożyć wniosek o transport ciała do kraju. W piśmie trzeba podać nasze dane oraz dane osoby zmarłej (imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, itp.), a także poinformować, jak ciało zostanie przetransportowane do kraju.

Zgodę na sprowadzenie zwłok do Polski wydaje starosta. Wniosek rozpatrywany jest w ciągu 3 dni i co ważne - jest zwolniony z opłaty skarbowej. Starosta wydaje stosowne pozwolenie po porozumieniu z właściwym państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym.

Zaświadczenie na przewóz zwłok z urzędu konsularnego RP

Kolejny krok to uzyskanie zaświadczenia na przewóz ciała zmarłego z urzędu konsularnego RP funkcjonującego w państwie, z którego będą transportowane zwłoki. W przypadku tego dokumentu pobierana jest już opłata konsularna. Do wniosku należy dołączyć także inne dokumenty potrzebne do realizacji przewozu ciała do kraju. Warto wspomnieć, że różnią się one od siebie w zależności, czy rodzina sprowadzać będzie prochy, czy ciało zmarłego.

Pomoc zakładu pogrzebowego

Jak widać, sprowadzenie zwłok zmarłego do Polski wiąże się z szeregiem formalności. Dlatego warto skorzystać z pomocy firmy, która specjalizuje się w takich usługach. Przykładem jest Zakład pogrzebowy Irena Wendtlandt Magdalena Kwapisz z Szamotuł. Firma zajmuje się organizacją ceremonii pogrzebowych już od 1993 roku, dlatego możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z profesjonalistami.

Decydując się na wsparcie wyspecjalizowanej firmy pogrzebowej w tak trudnym czasie, nie musimy martwić się o wszelkie formalności oraz kwestie techniczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz