Artykuł sponsorowany

Transport sanitarny, czyli jak przewieźć pacjenta w odpowiednich warunkach

Transport sanitarny, czyli jak przewieźć pacjenta w odpowiednich warunkach

Przewóz pacjentów, osób chorych lub niepełnosprawnych to niezwykle wymagająca usługa medyczna, w przypadku której niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych pojazdów. Warto przy tym pamiętać, że tego typu zadnie nie musi być realizowane poprzez tradycyjne karetki pogotowia, gdyż tzw. transport sanitarny oferowany jest również przez wyspecjalizowane firmy, dysponujące odpowiednimi samochodami oraz niezbędnymi uprawnieniami.

Kiedy skorzystać z transportu sanitarnego

Określenie transport sanitarny bardzo często stosowane jest zamiennie z transportem medycznym. Niemniej jednak nie są to usługi tożsame ze sobą. Wynika to z faktu, że w ramach transportu ratownictwa medycznego przewozi się najczęściej osoby z zagrożeniem życia, w cięższych stanach chorobowych lub poszkodowane. Dlatego też do takich przewozów używa się ambulansów typu „S” (specjalne) lub „P” (podstawowe), które są wyposażone w specjalistyczny sprzęt i urządzenia (np. respiratory i defibrylatory), zaś skład zespołu medycznego oprócz kierowcy wchodzi pielęgniarka i ratownik, a w przypadku karetek typu „S” również lekarz. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku usługi transportu sanitarnego. W tym przypadku oferowany jest przewóz osób chorych, których stan życia nie jest zagrożony, ale ich swobodne poruszanie się jest ograniczone. Transport tego typu realizowany jest karetkami kategorii „T” (transportowe), zaś w skład załogi wchodzi zazwyczaj kierowca i ratownik. W związku z tym transport sanitarny obejmuje przede wszystkim:

  • przewóz chorych z domu i do domu oraz pomiędzy szpitalami, przychodniami, ośrodkami diagnostycznymi, placówkami rehabilitacyjnymi, itp., a także na konsultacje lekarskie lub badania,
  • przewozy osób niepełnosprawnych,
  • zabezpieczenie medyczne imprez masowych i sportowych,
  • transport krwi i materiałów biologicznych,
  • transport sanitarny w ramach umowy z NFZ.

Transport sanitarny może być bezpłatny

Transport sanitarny to usługa, która nie zawsze wiąże się z ponoszeniem przez pacjenta kosztów przewozu. Sytuacja gdy skorzystanie z usług firmy świadczącej przewozy sanitarne, takiej jak Trans-med, może być zrealizowane bezpłatnie (jako transport do najbliższego podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń we właściwym zakresie oraz z powrotem), gdy spełnione są dwa warunki:

  1. zlecenie na przejazd wystawił lekarz ubezpieczenia zdrowotnego – czyli specjalista, który zawarł umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bądź też lekarz zatrudniony lub wykonujący zawód w placówce, z którą NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
  2. wystąpił co najmniej jeden z następujących przypadków:
  • konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia w innym podmiocie leczniczym,
  • istnieje potrzeba zachowania ciągłości leczenia,
  • występuje u pacjenta dysfunkcja ruchu, która uniemożliwia mu korzystanie ze środków transportu publicznego, w celu odbycia leczenia.

Należy jednak pamiętać, że szereg sytuacji związanych z transportem sanitarnym może wymagać pokrycia przez zamawiającego kosztów przewozu, przy czym zadania tego typu wyceniane są indywidualnie z uwagi na rodzaj usługi, liczbę kilometrów, a także stan pacjenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz