Materiał Partnera

Transport chłodniczy - samochody chłodnie

Transport chłodniczy - samochody chłodnie

Rozwój transportu towarów w kontrolowanej temperaturze wymusił wykorzystanie profesjonalnych środków transportu, takich jak samochody chłodnie. Transport wykonywany z ich użyciem musi odpowiadać surowym normom sanitarnym. Znanych jest wiele pojazdów tego typu. Oprócz tradycyjnych konstrukcji pojawiają się nowe technologie.

Termosy na kołach

Samochody chłodnie przeznaczone są do przewozu wcześniej zamrożonych lub ochłodzonych szybko psujących się produktów spożywczych, m.in. mięso, ryby, owoce oraz produktów, potrzebujących ogrzewania. To izotermiczny środek transportu wyposażony w urządzenie chłodnicze - mechaniczny agregat sprężarkowy, urządzenie absorpcyjne itd., które pozwala w średniej temperaturze zewnętrznej +30°C obniżać temperaturę wewnątrz próżnego nadwozia, a następnie stale ją utrzymywać. Minimalna temperatura jaką można uzyskać w chłodniach to -35°C – jest to  temperatura do transportu towarów głęboko mrożonych, a ich pojemność to 33 europalety. Do izolacji nadwozi chłodniczych stosowane są materiały takie jak korek, spieniony polistyren, pianka poliuretanowa i pianka winylowa. Nadwozia chłodnicze zwykle zbudowane są z płyt termoizolacyjnych, wykonanych ze sztywnej pianki poliuretanowej oraz styropianu . Ściany naczepy chłodniczej budowane są z płyt warstwowych, a grubość warstwy izolującej wynosi kilkadziesiąt mm dla ścian i 84 lub 115 mm dla dachu. W przypadku przewożenia półtuszy, konstrukcja dachu musi zostać dodatkowo wzmocniona. Podłoga natomiast musi być wzmocniona i odporna na uszkodzenia mechaniczne, gdyż musi wytrzymać nacisk pracującego wózka widłowego. Czynnikiem który umożliwia odpowiednie wykorzystanie przestrzeni chłodniczych samochodu jest właściwy dobór agregatów chłodniczych. W celu uszczelnienia całej konstrukcji, w autach z kontenerami chłodniczymi wprowadzane są wzmocnione okucia i zamki.

Nietypowe dodatki

Ze względu na różnorodność towarów, których transport musi odbywać się w kontrolowanej temperaturze, firmy transportowe mają w swojej ofercie odpowiednio zmodyfikowane pojazdy. Samochody chłodnie posiadają często w swojej budowie niezwykłe dodatki, które usprawniają spedycję towarów.  Bardzo popularny jest typ samochodu chłodni doppelstock, czyli z podwójnym poziomem ładowania. Dzięki regulowanej podłodze, możliwe jest załadowanie produktów na dwóch poziomach, dzięki regulowanej podłodze. Takie rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne i ekonomiczne. Popularna jest również chłodnia z grodzią. Dzięki temu w obrębie jednego auta można uzyskać przestrzenie z różnymi warunkami termicznymi. Chłodnie hakowe przystosowane są do transportowania tuszy i półtuszy w pozycji wiszącej. Coraz popularniejsze jest instalowanie urządzeń systematycznie monitorujących temperaturę. Potrafią one na bieżąco analizować sytuację i błyskawicznie alarmować o awarii agregatu.

Zapotrzebowanie na transport towarów wymagających niskich lub stałych temperatur jest duże i rośnie. Przyszłość przed tym rynkiem zarówno dla przewoźników jak i zaopatrujących ich firm jest więc obiecująca.

Opracowanie:
Poznań, Krzeszowicka 19
tel. 513 104 291
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz