Artykuł sponsorowany

Trądzik zaskórnikowy – jak sobie z nim poradzić?

Trądzik zaskórnikowy – jak sobie z nim poradzić?

Zazwyczaj trądzik kojarzony jest z rozległymi, zapalnymi i ropnymi zmianami na skórze. Są one widoczne już na pierwszy rzut oka, a ich leczenie jest trudne i długotrwałe. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z istnienia trądziku zaskórnikowego, który dotyka zarówno młodzież, jak i dorosłych. Choć ma on dużo łagodniejszą postać, bardzo trudno się go pozbyć. Czym charakteryzuje się trądzik zaskórnikowy?

Krótka charakterystyka trądziku zaskórnikowego

Trądzik zaskórnikowy pojawia się głównie na twarzy. Obejmuje czoło, nos, brodę, a czasami również policzki. Bywa, że nieestetyczne zmiany pojawiają się również na plecach, ramionach i dekolcie. Cechą charakterystyczną tej odmiany trądziku jest powstawanie zaskórników zamkniętych i/lub otwartych. Te ostatnie posiadają otwór, przez który wydostaje się masa rogowo-łojowa. Ponadto cechują się też ciemniejszym zabawieniem ze względu na utlenianie się keratyny i gromadzenie melaniny w ich wnętrzu.

Zaskórniki otwarte pojawiają się zwykle na nosie, brodzie i czole. Są widoczne na skórze jako ciemne kropki o wielkości od 1 do 3 mm. Trudno zamaskować je makijażem. Zaskórniki zamknięte tworzą się na skutek nagromadzenia korneocytów w ujściach gruczołów łojowych, problemów hormonalnych i złych nawyków żywieniowych. Mają one postać drobnych, białych grudek. Grudki i zgrubienia często ulegają nadkażeniu, zwłaszcza na skutek prób ich mechanicznego usunięcia. Zmieniają się wówczas w ropne wypryski, które niosą za sobą ryzyko powstawania blizn.

Jak leczy się trądzik zaskórnikowy?

Jak informuje pani Grażyna Trątnowiecka – dermatolog z centrum medycznego Medical Wadowice – w leczeniu trądziku zaskórnikowego najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyny jego powstawania i właściwa pielęgnacja skóry. Powinna ona polegać na jej dokładnym oczyszczaniu i racjonalnym złuszczaniu martwego naskórka. Niestety domowe i kosmetyczne sposoby często zawodzą lub ich skuteczność jest chwilowa. Dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonego dermatologa. Przy nasilonym trądziku zaskórnikowym stosuje się leczenie farmakologiczne i agresywną pielęgnację miejscową.

 W ramach terapii farmakologicznej wykorzystuje się cynk o wysokim stężeniu i retinoidy do stosowania doustnego. Do stosowania miejscowego używa się zaś preparatów z kwasem azelainowym lub tlenkiem benzoilu.  W walce z zaskórnikami pomoże również zmiana trybu życia – efektywny sen, aktywność fizyczna, optymalne nawodnienie organizmu i zbilansowana dieta. Pacjenci nie powinni usuwać zmian na własną rękę. Należy również wystrzegać się dotykania twarzy i często dezynfekować ekran smartfona.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz