Materiał Partnera

Trądzik – najczęstsza choroba skóry wieku młodzieńczego

Trądzik – najczęstsza choroba skóry wieku młodzieńczego
O tym, że trądzik potrafi być uciążliwy, nie trzeba przekonywać żadnego nastolatka. Stanowi on problem przede wszystkim natury estetycznej, choć charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia objawów. Jedni przechodzą go de facto nieodczuwalnie, inni zaś, zmagają się z nim przez wiele lat. Co warto wiedzieć o trądziku pospolitym i kiedy niezbędna staje się interwencja dermatologiczna?

Trądzik pospolity – przyczyny

Lekarze specjaliści zgadzają się co do tego, że etiologia dolegliwości jest wieloczynnikowa i nie da się dokładnie określić, co konkretnie odpowiada za jej różny przebieg. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, bezpośrednio decydujące o tym, iż konkretna osoba ma odziedziczone tendencje do nadmiernego wytwarzania łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych. Do przyczyn zdecydowanie należy zaliczyć także przemiany hormonalne okresu pokwitania, przejawiające się przede wszystkim w znacznie wyższej aktywności hormonów androgenowych.

Nie bez znaczenia są także czynniki infekcyjne ze szczególnym uwzględnieniem bakterii beztlenowych, tlenowych oraz grzybów drożdżopodobnych. To one odpowiedzialne są za wywołanie często ostrego staniu zapalnego, na który organizm odpowiada silną reakcją immunologiczną. Okazuje się, że trądzik pospolity nie jest dolegliwością, z którą zmagać muszą się jedynie nastolatkowie. Dotyczy także osób dorosłych. Jako że w zdecydowanej większości przypadków ma się do czynienia ze zmianami skórnymi na twarzy, objawy są niezwykle trudne do ukrycia. Ma to spory wpływ na stan zdrowia psychicznego. Jak zatem poradzić sobie z tą chorobą?

Trądzik – sposoby leczenia

Jeżeli mamy do czynienia z trądzikiem w formie ostrej i przewlekłej, należy wyraźnie podkreślić, iż próba wyleczenia objawów za pomocą różnego rodzaju kosmetyków będzie nie tyle, ile trudna, co wręcz niemożliwa. Miejscowe leczenie trądziku pospolitego, choć oczywiście potrafi być skuteczne, wymaga zastosowania specjalistycznych środków. Mowa tutaj przede wszystkim o nadtlenku benzoilu i kwasie azelainowym

W najcięższych przypadkach stosowane jest jednak leczenie ogólne, oparte na regularnym zażywaniu antybiotyków lub izotretynoiny - pochodnej witaminy A. Kuracja taka może trwać od 6 do nawet 8 miesięcy. Aby jak najskuteczniej poradzić sobie z problemem, warto skorzystać z pomocy najbardziej doświadczonych dermatologów, takich jak Beata Pacałowska. Rozwój współczesnej medycyny sprawił, iż trądzik wcale nie musi oznaczać wyroku. Znacznie większe szanse na wyleczenie choroby mamy wtedy, kiedy zareagujemy odpowiednio szybko.
Opracowanie:
Ostrołęka, Sienkiewicza 55
tel. 505 099 069
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz