Artykuł sponsorowany

Tradycyjna kuchnia wielkopolska

Tradycyjna kuchnia wielkopolska

Podróżując po Wielkopolsce warto odkryć ich kuchnię. Kilka wieków tradycji oraz mieszanie się grup ludzi, sprawiło, że oferta jest tutaj bardzo bogata. Potrawy regionalne, to nie tylko ziemniaki, ale również różnego rodzaju zupy, dania mięsne oraz słodkie przekąski. Tradycyjna kuchnia wielkopolska to słynne pyry z gzikiem, szare kluchy ze skwarkami, pieczona kaczka czy galart. Z czego jeszcze słynie Wielkopolska?

Korzenie kuchni wielkopolskiej

Rozwinęła się tutaj kuchnia mieszczańska. Ze względu na położenie tego regionu, przez długie lata udawało się uniknąć tutaj najazdów wrogich narodów, czyli Tatarów, którzy bardziej atakowali południowo-wschodnią Polski. Dlatego też ziemie Wielkopolski były zasobne w szereg naturalnych produktów, a gospodarka osiągnęła wysoki poziom rozwoju i znacznie wpłynęło to na kuchnię tego regionu. Jadano tu duże ilości wieprzowiny, wołowiny, a także warzyw. Dużą popularnością cieszy się również drób, szczególnie gęsi. Wielkopolska w XVIII wieku trafiła w ręce obcego najeźdźcy i znalazła się pod panowaniem Prus. Dlatego też występuje tu wiele potraw kuchni niemieckiej i liczne dania z ziemniaków, zwanych pyrami. W tym rejonie zajadano się również kiszoną kapustą, chlebem i słoniną. Jednak tradycyjne dania wielkopolskie przygotowywane z ziemniaków i mąki stały się tutaj podstawą wyżywienia dla dużej części społeczeństwa. Z czasem kuchnia polska uległa wpływom kuchni francuskiej i kuchni niemieckiej specjalizującej się w pieczonych lub smażonych mięsach.


Regionalna kuchnia krajeńska

Kuchnia krajeńska to mieszanka smaków z pogranicznych regionów. Na Krajnie rozpowszechniona była hodowla gęsi i dlatego też powstało wiele potraw z tym mięsem. Oprócz tego hodowano wieprze, cielaki, barany i drób. Przygotowano z tego mięsa kiełbasę, szynkę, słoninę, ale także salceson z krwi ( krwawą kiszkę). Podawano tutaj również słynny gzik, czyli twaróg ( robiony z podgrzanego mleka) z dodatkiem cebuli, koperku i śmietany. Wyjątkowość kuchni krajeńskiej to urokliwe i specjalistyczne nazwy dań. W niektórych domach do dziś używa się słów takich, jak: chrusty, korpolok, gzik, zylce czy ańtop. Urokliwą restauracją, w której skosztuje się wyjątkowej kuchni krajeńskiej jest Restaucja Hotel Smakosz. Będąc w Wielkopolsce warto tam zajrzeć i poznać te wyjątkowe smaki regionu. Poleca się również spróbować smacznych nalewek.

Tradycyjne potrawy kuchni wielkopolskiej

Najprostsze, ale i najbardziej znane są pyry z gzikiem, czyli ziemniaki gotowane w mundurkach ( łupinach) z sosem z twarogu, śmietany, cebuli i koperku. Charakterystyczne są też plyndze, inaczej zwane plackami ziemniaczanymi. W wersji poznańskiej podawane są z cukrem lub ze śmietaną wymieszaną z cukrem. Kolejną potrawą z ziemniaków, mąki i jaj są szagówki, czyli znane w Polsce kopytka. Z tą różnicą, że po poznańsku kroi się je ukośnie, czyli z gwary ,,na szagę”. Podaje się je z uprzednio ugotowaną kapustą kiszoną lub  w bogatszej wersji z duszonym mięsem wieprzowym w sosie.Popularne w Wielkopolsce są także szare kluchy, czyli utarte ziemniaki zagęszczone mąką. Zjada się je ze skwarkami ( gwarowo: skrzyczkami) z boczku lub wędzonki oraz z gotowaną kiszoną kapustą. Tak oto prezentuje się tradycyjna kuchnia wielkopolska.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz