Materiał Partnera

Tort ślubny- słodkie zwieńczenie weselnego przyjęcia

Tort ślubny- słodkie zwieńczenie weselnego przyjęcia

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych dni w życiu. Parze młodej zależy na perfekcyjnej oprawie i smacznym jedzeniu. Jednym z najistotniejszych punktów wieczoru jest tort weselny. Jego smak i wygląd powinny być zgodny z życzeniami nowożeńców. Można go  wybrać z katalogu gotowych produktów albo poprosić o wykonanie na specjalne zamówienie.

Wielkość tortu powinna być uzależniona przede wszystkim od liczby zaproszonych gości. Smak, kształt i wygląd to indywidualna sprawa państwa młodych. Jednak należy pamiętać, by nie zamawiać go na ostatnią chwilę. By uniknąć przykrych niespodzianek warto o tym słodkim wypieku pomyśleć przynajmniej miesiąc przed uroczystością, tak samo jak o pozostałych ciastach. Dobrze jest skorzystać z usług zaprzyjaźnionej i sprawdzonej cukierni, takiej jak Cukierenka z Terespolu.

Jak powinien wyglądać tort weselny?

Wygląd tortu może być nawiązaniem do stylistyki przyjęcia weselnego. Dobrze, gdyby kolor współgrał z dekoracjami ślubnymi. Ważne są też wszelkie zdobienia i kształt. Decydując się na tort na zamówienie, para młoda zazwyczaj ma pełną swobodę i dowolność w projektowaniu wypieku. Może wybrać dokładnie to, co im się podoba. Tort może nawiązywać do miejsca poznania się małżonków albo do ich zainteresowań. Wybór jest właściwie nieograniczony. Latem dużą popularnością cieszą się bardzo modne ostatnio tzw. nagie torty, które nie mają żadnych specjalnych zdobień, tylko kwiaty i owoce. Młodzi wybierają też tradycyjne piętrowe torty angielskie. Można tez pokusić się o tort, którego każde piętro mieści się na osobnym zdobionym stelażu. Tort może być okrągły, kwadratowy, prostokątny, a nawet przestrzenny. Każdy ozdobiony według wymagań pary młodej: np. polewą albo masą cukrową. W okresie wiosennym i letnim warto pomyśleć o ozdobie z żywych i jadalnych kwiatów.

Smak tortu

Prócz tego, że piękny, tort przede wszystkim musi być smaczny. Dlatego bardzo ważny jest udział przyszłych małżonków w degustacjach. Są one organizowane przez większość cukierni. Oferta smaków jest bardzo bogata. Jesień i zima to pora, kiedy sprawdzą się cięższe torty: czekoladowe, kawowe czy śmietanowe, z kremem na bazie masła. Natomiast wiosną i latem najlepsze będą lekkie torty na bazie biszkopta ze śmietaną oraz musami z owoców sezonowych, jak również te z dodatkiem świeżych owoców. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych smaków będzie tort miętowy bądź limonkowy, który idealnie nada się w upalny letni dzień i orzeźwi gości.

Sposób i pora serwowania tortu weselnego

Tort to jeden z symboli weselnych. Powinien być serwowany w odpowiedniej oprawie: w towarzystwie przyciemnionych świateł i skrzących fontann oraz akompaniamencie muzyki wybranej przez młodych muzyka wybrana przez młodych. Według tradycji  tort należy podawać o północy, przed samymi oczepinami. W ostatnich czasach wiele par odchodzi jednak od tego zwyczaju i tort jest podawany wcześniej. Pierwszy kawałek tortu jest krojony przez parę młodą. Robią to wspólnie, a następnie częstują się nim. Dalszym krojeniem zajmuje się obsługa sali weselnej.

Opracowanie:
Terespol, Wojska Polskiego 118-120
tel. 601 318 178
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz