Materiał Partnera

Torby foliowe kontra środowisko naturalne

Torby foliowe kontra środowisko naturalne

Duńska Agencja Ochrony Środowiska przeanalizowała wpływ foliowych opakowań na środowisko naturalne. Z jej badań jasno wynika, że cienkie torby plastikowe są najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Mają zdecydowanie najlepsze wyniki, lepsze więc od bawełnianych i papierowych odpowiedników, które wydawać by się mogło, że są najbardziej ekologiczne. To, co pozornie jest eko, takie wcale być nie musi. Dlaczego? 

Potwierdzone badania Duńczyków

Negatywny wpływ, jaki mają torby foliowe na środowisko naturalne, był niejednokrotnie przedmiotem analiz naukowych i o dziwo – wszystkie miały podobny wynik jak te, które przeprowadzono w Danii, a Dania jak wiadomo – jest krajem dbającym o ekosystem. Przed Danią badania były prowadzone przez między innymi badaczy z Politechniki w Hong Kongu oraz w Irlandii Północnej. W tych przypadkach również najlepsze wyniki miały torby foliowe. Potwierdzono między innymi, że produkcja toreb foliowych zużywa do 4 razy mniej energii niż wyprodukowanie takiej samej ilości toreb papierowych. Środowisku naturalnemu nie szkodzi również transport i składowanie reklamówek foliowych. Irlandczycy dowiedli, że w porównaniu do toreb tkaninowych, foliówki zajmują 80 razy mniej miejsca, o 80 razy są także mniejsze koszty transportu, a co za tym idzie - tyle samo razy jest mniejsza emisja CO2 wydzielana ze spalin.   

Zakres badań z Danii 

Duńczycy badali wpływ na środowisko produkcji, transportu oraz sposoby pozbycia się toreb wykonanych z różnych materiałów – tkaninowych, foliowych, papierowych, biopolimerowych i innych. Pod uwagę wzięto przede wszystkim ilość emitowanego dwutlenku węgla, a także zużycie materiałów, wody oraz zanieczyszczenie środowiska naturalnego podczas produkcji popularnych toreb. W większości kategorii torby foliowe miały najlepsze wyniki. Za nimi uplasowały się torby papierowe, które nie były wybielane oraz te, które są wykonane z biopolimerów. Co jest najciekawsze - uznawane za bezspornie ekologiczne produkty - czyli torby bawełniane, jutowe, zgodnie z badaniami są bardziej szkodliwe dla środowiska.

Ich największa szkodliwość dotyczy procesów samej produkcji oraz utylizacji – wyjaśniają specjaliści z firmy NICATOR  z Karczewa.

Utylizacja w postaci worków na śmieci

Proces produkcji toreb foliowych nie zagraża specjalnie środowisku naturalnemu. Wymaga znacznie mniejszego zużycia energii, wody. Podczas produkcji toreb foliowych jest emitowana mniejsza ilość CO2. Największe problemy dotyczące zanieczyszczenia i destrukcyjnego wpływu na środowisko naturalne wynika ze złego sposoby pozbywania się toreb foliowych. A najlepszy sposób recyklingu reklamówek jest zarazem najprostszy. Wystarczy powtórnie użyć torbę jako zwyczajnego worka na śmieci. W ten sposób użycie reklamówek zostanie ograniczone, a utylizacja toreb foliowych będzie adekwatna do wykorzystanego materiału.
Opracowanie:
Brzezinka 34a
tel. 22 780 95 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz