TOP 8 atrakcji – co warto zobaczyć w Katowicach?

TOP 8 atrakcji – co warto zobaczyć w Katowicach?

Chcesz spędzić ciekawy weekend w Polsce? Zarezerwuj noclegi w Katowicach i sprawdź, dlaczego w tym mieście nie można się nudzić. Poznaj najciekawsze atrakcje i dowiedz się, co warto zobaczyć w Katowicach. W przewodniku znajdziesz znane i mniej znane propozycje dla dzieci i dorosłych, które koniecznie musisz zaliczyć. Niezapomniane wspomnienia gwarantowane.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co warto zobaczyć w Katowicach?

1. Spodek i Strefa Kultury

Co najbardziej kojarzy się z Katowicami? Z pewnością Spodek. Hala widowiskowo-sportowa o nietypowym kształcie jest symbolem miasta. Organizowane są tu koncerty i targi, a zimą możesz skorzystać z lodowiska. Nie zapomnij odwiedzić też okolic wokół Spodka, czyli Strefy Kultury. Znajdują się tu ciekawe obiekty kulturalno-rozrywkowe, w tym Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskie.

2. Muzeum Śląskie

Wyjątkowym miejscem jest Muzeum Śląskie, które zapewnia ciekawą ofertę dla zwiedzających. W katowickim muzeum nie można się nudzić, bo wiedza przekazana jest w przystępny i interesujących sposób. Na odwiedzających czekają interaktywne rozwiązania, niezwykłe instalacje i realistyczne rekonstrukcje. Odwiedź muzeum i dowiedz się więcej o historii Śląska.

3. Nikiszowiec

Niezwykłym miejscem w Katowicach, które koniecznie trzeba odwiedzić, jest dzielnica Nikiszowiec, zwana również Nikiszem. To osiedle z ponad 100-letnią tradycją zostało stworzone dla górników oraz ich rodzin. Znajdują się tu zarówno domy mieszkalne, jak i sklepy, szkoły, kościół, a w centralnej części rynek. Niecodzienne miejsce przyciąga turystów ze względu na niespotykany klimat – możesz podziwiać tu charakterystyczną zabudowę z czerwonej cegły. To świetne miejsce do fotografowania.  

4. Giszowiec

Równie warte uwagi jest kolejne osiedle górnicze, czyli Giszowiec. Osiedle jest starsze niż Nikisz i również ma niespotykany klimat. W przeciwieństwie do Nikiszowca jest to osiedle zabytkowych domków jedno- i dwurodzinnych zbudowanych według różnych projektów. Znajduje się tu również dużo zieleni.  

5. Zabytki architektury

W Katowicach możesz zobaczyć też zabytki architektury. Godny uwagi jest Pałac Goldsteinów, nazywany również Willą Goldsteinów. Luksusowy pałac w stylu neoklasycystycznym zachwyca niezwykłymi motywami na rzeźbionej elewacji zewnętrznej. Warta odwiedzenia jest też Katedra Chrystusa Króla, której budowa trwała wiele lat. Ten potężny gmach w stylu klasycyzującym skrywa we wnętrzach strzeliste kolumny i łukowe sklepienia. Inne ciekawe budynki to Teatr Śląski, Kościół Mariacki i zabytkowe kamienice.

6. Katowicki Rynek

Warto wybrać się na katowicką starówkę, przy której możesz podziwiać liczne kamienice. Koniecznie wybierz się na spacer późnym wieczorem i zobacz Katowice nocą. Na ulicy Mariackiej możesz odpocząć w jednej z licznych restauracji, knajp i kawiarni, które przyciągają mieszkańców i turystów przez całą noc. W centrum znajdziesz też hotele.

7. Park Śląski

Ten niezwykły park, który znajduje się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic, to ogromna zielona przestrzeń. Na jego terenie znajdują się stawy, sadzawki, rozmaite gatunki drzew i krzewów, a także atrakcje dla dzieci – ZOO, stadion, Planetarium Śląskie, a nawet wesołe miasteczko. Park to świetne miejsce odpoczynku i rekreacji zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, gdzie po prostu nie można się nudzić.

8. Dolina Trzech Stawów

W tym przemysłowym mieście znajdziesz naprawdę dużo zieleni, a kolejnym tego przykładem jest Dolina Trzech Stawów. Park znajdujący się w pobliżu lotniska Muchowiec to idealne miejsce odpoczynku – wybierz się na rower, rolki albo po prostu na spacer. Latem odbywają się tu muzyczne festiwale.

Co się dzieje w Katowicach?

W Katowicach nie można się nudzić przez cały rok. A co robić w Katowicach latem? Szczególnie wtedy warto odwiedzić to miasto. W lipcu i sierpniu odbywają się tu znane muzyczne festiwale – Tauron Nowa Muzyka i OFF Festival. Wielbiciele muzyki muszą też koniecznie odwiedzić Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia.

Gdzie wybrać się z dzieckiem w Katowicach?

W Parku Śląskim z pewnością nie można się nudzić. Rodzice z dziećmi mogą wybrać się tutaj na spacer do ZOO. Atrakcją zarówno dla najmłodszych, jak starszych jest znajdujący się w parku najstarszy lunapark w Polsce. Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko oferuje wiele niezwykłych obiektów, w tym m.in. kolejki górskie, atrakcje wodne, karuzele i koło widokowe. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz