TOP 7 – co warto zobaczyć w Czarnogórze?

TOP 7 – co warto zobaczyć w Czarnogórze?

Czarnogóra to coraz popularniejszy kierunek na wakacyjny wypoczynek. Większość na wczasy wybiera się do Chorwacji, tymczasem niewiele dalej można wspaniale odpocząć w jednym z czarnogórskich kurortów. Ten niewielki kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania! Poznaj nasz przewodnik i dowiedz się, które miejsce w Czarnogórze musisz koniecznie odwiedzić w najbliższym czasie.

1. Kotor

Kotor to numer jeden, jeśli chodzi o atrakcje Czarnogóry. To niesamowite miasteczko można porównać do równie pięknego Dubrovnika. Szczególne wrażenie robi zabudowa Starego Miasta, które zostało wpisane na listę UNESCO. Warto podkreślić, że Kotor jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w całej Europie. Na zwiedzających czekają tu kręte uliczki, w których można się „zgubić”. Wśród murów napotkamy na klimatyczne restauracje i kawiarnie. Nie jest to natomiast najlepsze miejsce na opalanie. Brak tu dostępu do otwartego morza, a plaże są niewielkie. Zdecydowanie to perełka dla miłośników architektury, spacerów oraz pięknych widoków. Koniecznie trzeba wspiąć się na pobliski punkt widokowy – panorama zapiera dech w piersiach.

Kotor

2. Perast

Z Kotoru warto wybrać się na wycieczkę i popłynąć wzdłuż wybrzeża do Perastu. Miasto należało kiedyś do Republiki Weneckiej, o czym można przekonać się, podziwiając tutejszą zabudowę. Na zwiedzających czekają zabytkowe kościoły i pałacyki. Równie ciekawą ofertę prezentuje muzeum, w którym można zapoznać się z historią. Obowiązkowym punktem jest wycieczka na pobliską wyspę Gospa od Škrpjela, czyli Matki Boskiej na Skale. Historia wyspy jest wyjątkowo interesująca, początkowo była jedynie samotną skałą, wokół której zaczęto zatapiać statki, a następnie postawiono na niej malutki kościółek.

3. Petrovac na Moru

Jeśli planujemy wczasy w Czarnogórze z biurem podróży, warto wybrać Petrovac na Moru, który znajduje się na wybrzeżu pomiędzy Budvą a Barem. Znajduje się tu rozległa plaża i kompleks hoteli oraz mniejszych domów wypoczynkowych, w których bez problemu znajdziemy nocleg. To zdecydowanie propozycja dla osób, które szukają odpoczynku, chcą skorzystać ze słońca i pospacerować. Znajduje się tu rozległa piaszczysta plaża. W miasteczku jest zdecydowanie spokojniej niż w pobliskiej Budvie. Leżąc na plaży, możemy podziwiać dwie skaliste wysepki, a w przerwie od odpalania wybrać się na spacer malowniczą trasą, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża i prowadzi do kolejnej sporej plaży.

Petrovac

4. Budva

Jeśli planujemy niezapomniane wakacje w Czarnogórze ze znajomymi, możemy wybrać Budvę. To propozycja dla wszystkich, którzy szukają miejsca na imprezę. Znajdują się tu liczne hotele, restauracje, kluby, a miasto tętni życiem przez całą noc. W mieście znajduje się również mnóstwo sklepów, więc można wybrać się na zakupy. Raczej nie można liczyć tu na cichy zakątek, bo na ulicach spotkamy tłumy turystów. Budva to także dobra opcja na opalanie ze względu na liczne plaże. Poza bogatą bazą hotelową i klubową znajduje się tu również niewielka starówka.

5. Święty Stefan

Svieti Stefan o niewielka wysepka, która obecnie niestety nie jest dostępna dla każdego turysty, jednak warto o niej wspomnieć. Możemy podziwiać wyspę podczas wycieczki, jadąc wybrzeżem. Na wyspie znajdują się dziś ekskluzywne hotele, w których na nocleg mogą pozwolić sobie jedynie osoby dysponujące odpowiednim budżetem.

Święty Stefan

6. Ulcinj

To ciekawa propozycja z nutą egzotyki. Miasteczko znajduje się tuż przy granicy Czarnogóry z Albanią i mieszają się w nim wpływy różnych kultur. Zwiedzić tu można zarówno cerkwie, kościoły, jak i meczety. Na przyjezdnych czeka twierdza, z której można podziwiać piękny widok na morze oraz promenada i kilka plaż. W wielu restauracjach można spróbować kuchni z nutą orientu.

7. Stary Bar

A na koniec coś dla miłośników zabytków. W Starym Barze czekają malownicze ruiny twierdzy. Niestety część z nich została zniszczona w czasie trzęsienia ziemi, część została odbudowana. Dodatkową atrakcją są drzewa oliwne, które porastają okoliczne pola. Co ciekawe, znajduje się tu drzewo oliwne, które jest jednym z najstarszych drzew w Europie. 

Przeczytaj, co musisz wiedzieć przed wyjazdem do Czarnogóry.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz