Artykuł sponsorowany

Tomografia OCT - nowoczesne i precyzyjne badanie oczu

Tomografia OCT - nowoczesne i precyzyjne badanie oczu

Badanie OCT (optyczna tomografia koherentna, tomografia komputerowa) to badanie, które można coraz częściej wykonać w dobrych gabinetach okulistycznych. Jest ono bezpieczne, szybkie, pozwala na skuteczną diagnostykę i monitorowanie przebiegu wielu chorób oczu. Dzięki swoim licznym zaletom jest w stanie zastąpić inne, bardziej inwazyjne badania. Dowiedz się więcej o tomografii komputerowej OCT.

Tomografia OCT - jak przebiega badanie?

Tomografię komputerową OCT porównuje się do badania ultrasonograficznego, choć w przypadku OCT wykorzystuje się tzw. koherentną wiązkę światła. Badanie OCT jest niezwykle szybkie (można je wykonać w ciągu kilku-kilkunastu minut, w zależności od tego, jak przebiega współpraca z pacjentem). Jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym, całkowicie nieszkodliwym dla zdrowia, bowiem do skanowania gałki ocznej używa wiązki światła a nie promieni rentgenowskich. Od pacjenta wymaga się jedynie jedno, dwu lub czterosekundowego powstrzymania się od mrugania. Czas wykonania zdjęcia zależy od rodzaju fotografowanej części gałki ocznej oraz od jakości urządzenia. 

Wskazania do badania

Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych narządów, a w przypadku chorób oczu diagnostyka jest kluczowa, bowiem większość chorób okulistycznych nie daje dolegliwości wzrokowych ani bólowych w początkowym stadium choroby. Kiedy pacjent zauważa, że „coś jest nie tak”, zwykle na leczenie jest zbyt późno by zachować dobre widzenie. Pacjent, u którego choroby oczu wykrywane są w późnym stadium najczęściej pozostaje z poważnym uszczerbkiem wzroku lub nawet ślepotą. Badanie OCT jest ogromnym ułatwieniem zarówno dla pacjenta, jak i lekarza w diagnostyce i monitorowaniu chorób oczu. Badanie oczu OCT zaleca się wykonywać głównie u pacjentów, u których podejrzewamy możliwość wystąpienia jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej bądź też innych jej chorób, u pacjentów chorujących na cukrzycę, u pacjentów z krótkowzrocznością, nadciśnieniem tętniczym oraz u pacjentów kierowanych na zabieg „zaćmy” czyli wymiany soczewki wewnątrzgałkowej. Tak naprawdę, każdy z nas po 40-tym roku życia powinien mieć wykonane profilaktyczne, przesiewowe badanie oczu OCT, a osoby z grupy wysokiego ryzyka powinny mieć wykonywane to badanie regularnie raz w roku.

Tomografia komputerowa OCT - zalety

OCT jest jednym z najnowocześniejszych badań w okulistyce. Posiada wiele zalet, spośród których warto wymienić:

  • Bezpieczeństwo. Badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. W przypadku konieczności monitorowania przebiegu choroby można je wielokrotnie powtarzać.
  • Krótki czas badania. OCT można wykonać w ciągu zaledwie kilku-kilkunastu minut.
  • Precyzja. Badanie pozwala na niezwykle precyzyjny pomiar i pozwala na wykrycie wczesnych zmian, które w innych badaniach jeszcze nie są widoczne.
  • Brak ograniczeń wiekowych. OCT można wykonać u każdego pacjenta.

Gdzie warto wykonać badanie OCT?

O ile samo badanie jest proste i krótkie, o tyle prawidłowe jego wykonanie, sprzęt wykorzystywany do jego wykonania oraz ocena wyników zależy w ogromnej mierze od wiedzy i doświadczenia specjalisty. Dlatego na OCT warto wybrać się do sprawdzonego miejsca, np. Zakładu Optycznego Perfect Vision z oddziałem w Kutnie lub Łęczycy. Firma istnieje od ponad 17 lat, oferuje najwyższą jakość świadczonych usług w zakresie optyki, optometrii, okulistyki i kontaktologii. Klienci mogą liczyć na doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę, wspieraną w swojej pracy najwyższej jakości sprzętem. Badania OCT to specjalizacja Zakładu Optycznego „Perfect Vision”, to nie tylko praca ale też życiowa pasja naszego specjalisty od OCT, który nie tylko ma wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju badań ale też dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem szkoląc innych specjalistów w tej dziedzinie.

Opracowanie:
Łęczyca, Kaliska 2
tel. 516 724 120
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz