Materiał Partnera

Tokarki do metali. Zastosowanie i zasady działania

Tokarki do metali. Zastosowanie i zasady działania

Tokarki to metalu to specjalistyczne urządzenia. Podczas wykonywania swojej pracy wykorzystują rozmaite metody obróbki metali. Obecnie powszechnie stosuje się je na liniach produkcyjnych, gdzie tworzone są elementy metalowe, np. narzędzia czy części maszyn budowlanych, rolniczych i wielu innych. Za pomocą tokarek do metalu można wykonać pojedyncze przedmioty, aczkolwiek częściej stosuje się je do masowej produkcji. Jak działają takie tokarki i do czego się ich używa?

Działanie nowoczesnych tokarek do metalu

Obróbka metali nie jest łatwym zadaniem, jednakże swoją pomoc oferują rozmaite narzędzia skrawające. Jednym z nich jest tokarka do metalu. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest obrabianie między innymi:

  • stali,
  • mosiądzu,
  • żelaza,
  • aluminium.

Oferowane przez firmę Asmp z Zabierzowa w województwie małopolskim toczenie z wykorzystaniem tokarek do metalu polega na tym, że przedmiot, który poddawany jest obróbce, wprawiany jest w ruch obrotowy, a specjalne narzędzie do obróbki zajmuje się skrawaniem powierzchni wspomnianego przedmiotu. Zanim jednak możliwe będzie rozpoczęcie obróbki, konieczne jest umieszczenie toczone przedmiotu w specjalnym uchwycie. Rodzaj zastosowanej obróbki skrawaniem zależy przede wszystkim od wykorzystywanego narzędzia, rodzaju powierzchni obrabianego materiału, a także kierunku ruchu posuwowego i położenia osi obrotu. Tokarki do metalu zazwyczaj wykorzystywane są do obróbki skrawaniem przedmiotów, które charakteryzują się obrotową powierzchnią. Do nich zaliczają się między innymi:

  • kule,
  • wałki,
  • stożki,
  • gwinty.

Warto zaznaczyć, że ciągły rozwój technologiczny urządzeń do toczenia sprawia, że tokarki są coraz bardziej funkcjonalne, a ich praca może być sterowana numerycznie.

Jakie zastosowanie mają nowoczesne tokarki do metalu?

Współcześnie wykorzystywane tokarki do obróbki przedmiotów metalowych charakteryzują się wieloma przydatnymi funkcjami, dzięki którym toczenie materiałów jest łatwiejsze do wykonania. Jednym z coraz powszechniej stosowanych narzędzi do obróbki skrawaniem jest tokarka CNC do metalu. Takie urządzenie sterowane jest za pomocą komputera. W praktyce oznacza to, że tokarka przed wykonaniem pracy jest odpowiednio zaprogramowana, a następnie w automatyczny sposób wykonuje zapisane czynności. Dzięki temu toczenie odbywa się bezbłędnie. Obróbka skrawaniem za pomocą komputera sprawiła, że proces ten stał się szybki w realizacji, co przełożyło się na zwiększenie możliwości jego wykorzystania.

Tokarki do metalu stosowane są najczęściej na liniach produkcyjnych, gdzie produkuje się rozmaite przedmioty z metali. Mogą to być np. narzędzia czy elementy maszyn. Jednak to nie jedyne zastosowanie takich tokarek. Poza tym wykorzystuje się je w procesach obróbki fotochemicznej, elektrochemicznej, a także ultradźwiękowej. Oprócz tego tokarki do metalu są przydatne do toczenia elementów drewnianych. Mnogość zastosowań sprawiła, że to urządzenie jest niezbędne niemalże we wszystkich zakładach produkcyjnych.

Opracowanie:
Zabierzów, Krakowska 265
tel. 12 285 14 24
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz