Artykuł sponsorowany

Toczenie i frezowanie – charakterystyka podstawowych metod obróbki metali

Toczenie i frezowanie – charakterystyka podstawowych metod obróbki metali

Metale to ogromna rodzina materiałów o różnorodnym spektrum zastosowań. Ich właściwości sprawiają, że elementy oraz konstrukcje wykonane z metalu, zarówno stali, aluminium, jak i wielu innych stopów, stanowią podstawę wszystkich branż i dziedzin gospodarki. Niemniej jednak aby materiał ten spełniał swoje zadanie, niezbędne jest nadanie mu odpowiednich wymiarów, kształtu, a niekiedy także właściwości fizycznych bądź chemicznych. Umożliwiają to różnego rodzaju procesy technologiczne, takie jak frezowanie lub toczenie, czyli obróbka metali.

Obróbka metalu bez tajemnic

Proces nadawania odpowiedniego kształtu, wymiarów lub innych niezbędnych parametrów, czyli tak zwana obróbka metali, może być przeprowadzony na kilka różnych sposobów. Oczywiście wybór odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od efektów jakie chcemy osiągnąć. W tym zakresie wyróżnić można przede wszystkim:

  • obróbkę cieplna - stosowaną w celu nadania stali i metalom określonych cech mechanicznych, chemicznych lub fizycznych, poprzez zmianę ich struktury, bez zmian składu chemicznego. Obróbkę cieplną dzieli się na termiczną (działanie tylko temperaturą), termomechaniczną (połączenie oddziaływania termicznego
    i odkształcenia plastycznego) i chemiczno-termiczną (połączenie efektów termicznych i chemicznych). W skład podstawowych metody obróbki cieplnej wchodzi wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie, przesycanie oraz starzenie,
  • obróbkę skrawaniem – która jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, polegającej na usuwaniu części obrabianego materiału przy pomocy narzędzi skrawających. Wyróżnić można kilka jej rodzajów, tj. obróbka obwiedniowa, ścierna (szlifowanie, polerowanie) oraz obróbka wiórkowa (struganie, frezowanie i toczenie).

Toczenie i frezowanie to podstawa       

Nie da się ukryć, że to właśnie obróbka skrawaniem, a szczególnie frezowanie i toczenie stanowią najpopularniejsze sposoby obrabiania metali. Warto pamiętać, że głównym celem każdej obróbki skrawaniem jest nadanie nowego kształtu danemu przedmiotowi.
W przypadku frezowania narzędzie tnące (frez) wykonuje ruch obrotowy, a obrabiany materiał – ruch posuwisty. Frez, poruszając się, odcina kawałek po kawałku niewielkie fragmenty metalu. Proces ten zazwyczaj stosowany jest w przypadku obrabiania powierzchni płaskich oraz różnorodnych elementów kształtowych, takich jak chociażby rowki, gwinty czy koła zębate. Metodę tą można podzielić w zależności od kierunku ruchu posuwowego oraz kierunku ruchu obrotowego i dzielimy ją na frezowanie współbieżne (zarówno frezowany przedmiot, jak i ostrze poruszają się w tym samym kierunku) oraz przeciwbieżne (elementy poruszają się w przeciwne strony). Dodatkowo frezowanie jest jedynym z rodzajów obróbki skrawaniem, który można stosować nie tylko na metalach, ale także elementach drewnianych czy z tworzyw sztucznych.          
W przypadku toczenia, w przeciwieństwie do frezowania, to nie narzędzie, ale właśnie obrabiany przedmiot wykonuje ruch obrotowy, a w tym samym czasie nóż tokarski wykonuje ruch liniowy. Toczenie, podobnie jak frezowanie, należy do najpopularniejszych metod obróbki metali. Podstawowymi odmianami toczenia są między innymi:

  • wzdłużne - kierunek ruchu noża jest równoległy do osi obrotu obrabianego przedmiotu,
  • zewnętrzne (tzw. obtaczanie) lub wewnętrzne (tzw. wytaczanie),

Obróbka metali to proces wymagający precyzji a także doboru odpowiednich metod
i narzędzi, w zależności od oczekiwanych efektów.
Jednakże sam wybór narzędzi to nie wszystko, gdyż równie istotne w tym przypadku będą umiejętności operatora maszyny, a co za tym idzie osoba niedoświadczona nie poradzi sobie dobrze z tym zadaniem. Dlatego też warto zdać się na fachowców, na przykład z firmy Rp Tech Agnieszka Rybińska, co da nam gwarancję najwyższej jakości usług.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz